Fotod ja videod: Nadia Savtšenko saabus Kiievisse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1464165700000 | amCalendar}}

Täna maandus Venemaal Doni-äärses Rostovis Ukraina presidendi Petro Porošenko ametilennuk, et tuua Venemaal vangi mõistetud Ukraina õhuväelane Nadia Savtšenko tagasi koju. Savtšenko vahetati kahe Vene eriväelase vastu, kellele Porošenko äsja ka armu andis. Natuke enne kella 15 saabus lennuk Savtšenkoga Kiievisse, Vene sõjaväeluurajad toodi aga Putini ametilennukiga Moskvasse.

Radio Svoboda tegi Savtšenko Kiievisse saabumisest ja president Porošenko juures toimunud pressikonverentsist pika videoreportaaži. 

"Aktuaalse kaamera" video:

Savtšenko tegi Kiievi lennujaamas ka emotsionaalse pöördumise, kus tänas kõiki ja teatas, et liigub kohe president Porosenko juurde pressikonverentsile. Lennujaamas olid tal vastas ka ema Maria ja õde Vira ning tema ülemraada fraktsiooni juht Julia Tõmošenko.

Esimesed fotod Kiievisse naasnud Nadia Savtšenkost:

Ukraina president Petro Porošenko teatas kell 14.54 Twitteris, et lennuk koos Nadia Savtšenkoga maandus Borõspoli lennuväljal.

Õhuväelase ja ülemraada liikme Savtšenko kojunaasmist kinnitas sotsiaalmeedias ka Ukraina peaminister Volodõmõr Groisman.

Rahvasaadik Igor Lutsenko teatas juba enne Facebookis, et "maandumine leiab aset hiljemalt kell 14.45". Postituse juures oli foto Savtšenkost. Ukraina presidendi administratsioonist anti samal ajal teada, et kell 15.15 teeb riigipea mingi olulise avalduse.

Venemaa ajaleht Kommersant kirjutas, et lõplik kokkulepe, mille kohaselt vahetatakse Savtšenko kahe Vene sõjaväeluuraja vastu, saavutati alles eile toimunud telefonikonverentsil. Läbirääkimised leidsid aset nn Normandia formaadis ehk Ukraina, Venemaa, Prantsusmaa ja Saksamaa osalusel. Kokkuleppe sõlmisid Porošenko ja Putin isiklikult.

Sarnaseid väiteid on tänase päeva jooksul lisaks Unianile esitanud ka näiteks Interfaxi ja Reutersi allikad. "Lennuk lendas Rostovisse täna öösel. Savtšenko üleandmine peaks toimuma täna," sõnas Uniani allikas keskpäeval.

Savtšenko advokaadid lubasid juba homme Kiievisse tulla

Savtšenkot Venemaal esindanud advokaat Mark Feigin ütles sotsiaalmeedia vahendusel, et kavatseb koos kolleegi Nikolai Polozoviga homme Kiievisse tulla, et seal Savtšenkoga kohtuda. Samuti märkis ta, et suutis oma sõna pidada, ning tänas kõiki, kes Savtšenko saatus pärast muret tundsid.

Nikolai Polozov teatas omakorda Twitteris, et protsessi näol oli tegu pika ja raske teekonnaga, mille vältel õnnestus siiski tõestada, et võimatuid ülesandeid pole. Tema arvates suutsid nad päästa pantvangi "Mordori käppade vahelt".

Jerofejev ja Aleksandrov jõudsid Moskvasse, Putin andis Savtšenkole armu

Kiievist tõusis täna õhku Venemaa presidendi ametilennuk An-148, mille pardal olid Vene eriväelased Aleksandr Aleksandrov ja Jevgeni Jerofejev, kellele Porošenko äsja armu andis. Viimaste andmete kohaselt on lennuk juba maandunud Moskvas Vnukovo lennuväljal, kus neid ootab palju ajakirjanikke.

Sõdureid esindanud advokaat Valentin Rõbin ütles varem Ukraina meediale, et ainus, mida ta saab kinnitada, on see, et Aleksandrov ja Jerofejev viidi täna kinnipidamisasutusest ära ning Kiievis neid enam pole. Jerofejevi advokaat Oksana Sokolovskaja aga oli detailsem ning kinnitas, et Savtšenko vahetati kahe Vene sõjaväeluuraja vastu.

Samas on meedias räägitud ka seda, et kahe presidendi lennukid tõusid lendu samaaegselt.

Reutersi ja Interfaxi allikad väitsid varem, et Aleksandrov ja Jerofejev olid lausa Ukraina riigipeaga koos viimase ametilennukis, kui see Rostovis maandus. See väide aga ei pidanud paika.

Hiljem kinnitas ka Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov, et president Putin andis Savtšenkole armu ning et Jerofejev ja Aleksandrov saabusid just äsja Moskvasse. Sama teadet kinnitas ka föderatsiooninõukogu spiiker Valentina Matvijenko.

Peskovi sõnul andis Putin Savtšenkole armu, sest sellise sammu astumist palusid temalt Ukrainas hukkunud kahe Vene ajakirjaniku lähedased. Vene telekanali Rossija-1 töötajate Igor Korneljuki ja Anton Vološini surmas süüdistasid Vene võimud just nimelt Savtšenkot, kuigi viimane seda eitas ning selle usutavuse seadsid kohtuprotsessi ajal korduvalt kahtluse alla ka advokaadid Feigin ja Polozov. Muuhulgas rõhutati väidet, mille kohaselt oli Savtšenko meeste surma ajal juba vangi langenud.

Aleksandrov ja Jerofejev 25. mail Vnukovo lennuväljal. (MFinoshina_RT)

Aleksandrovi advokaat teatas juba varem, et Savtšenko vahetamist valmistatakse ette

Seda, et Savtšenko võimalikku vahetamist kahe Ukrainas vangistatud Vene sõjaväelase vastu on hakatud ette valmistama, mainis täna varem - BNS-i teatel - ühe sõduri advokaat Valentin Rõbin.

Rõbin ütles kolmapäeval uudisteagentuurile Tass, et mõlemad venelased on esitanud Ukraina presidendile Petro Porošenkole armuandmispalve.

Sama protseduur käib Venemaal Savtšenkoga ja selle tulemus selgub õhtuks.

Savtšenko advokaat Mark Feigin ütles teisipäeval, et püüab mõjutada oma klienti armuandmispalvet esitama.

Savtšenko väljavahetamisest on räägitud kohtuotsusest saadik

Rostovi oblasti Donetski kohus mõistis 22. märtsil Ukraina piloodi ja rahvasaadiku Nadia Savtšenko süüdi kõigis süüdistuspunktides. Karistuseks on 22 aastat vabadusekaotust tavarežiimiga koloonias. Lisaks määrati Savtšenkole 30 000 rubla ehk ligi 395 euro suurune trahv "riigipiiri ebaseadusliku ületamise eest".

President Porošenko teatas juba samal päeval, et Kiiev on valmis andma piloot Nadia Savtšenko koju naasmise nimel Venemaale kaks Ukraina kätte vangi langenud Vene sõjaväelast, Aleksandr Aleksandrovi ja Jevgeni Jerofejevi.

Savtšenko oli juba varem öelnud, et ei kavatse kohtuotsust edasi kaevata, sest tegu pole õigusemõistmise, vaid ette määratud tulemusega näidisprotsessiga. Samuti on Ukraina piloot rõhutanud, et Venemaa kohtul puudub igasugune õigus tema üle kohut mõista.

24. aprillil teatas Ukraina president Porošenko, et leppis Savtšenko väljavahetamise küsimuses kokku oma Venemaa kolleegi Vladimir Putiniga. 27. aprillil saabus teade, et Vene võimud on esitanud Savtšenkole väljaandmist puudutavad dokumendid, 29. aprillil aga kinnitas õhuväelase advokaat Nikolai Polozov, et Savtšenko on eelpool mainitud kõik dokumendid vastavalt nõuetele täitnud.

Ukraina õhujõudude vanemleitnant, kopteri Mi-24 piloot Nadia Savtšenko langes Ida-Ukraina Kremli-meelsete võitlejate kätte vangi möödunud aasta 17. juunil Luganski lähistel ning viidi hiljem Venemaale.

Venemaa uurimiskomitee väitel ületas Savtšenko valedokumentidega riigipiiri, väites, et on põgenik, ning arreteeriti alles seejärel.

Venemaa võimud süüdistavad Savtšenkot selles, et ta oli mullu 17. juunil Luganski lähistel miinipildujatule korrigeerijana osaline Vene telekanali Rossija-1 töötajate Igor Korneljuki ja Anton Vološini surmas. Lenduri advokaadid väidavad aga, et sel ajal oli ta juba vangistatud.

Nii Savtšenko ise kui ka Ukraina juhid on kõik Kremli süüdistused tagasi lükanud. Piloodi vangistamist ja tema üle peetavat näidisprotsessi on kritiseerinud ka paljud lääneriigid ja rahvusvahelised organisatsioonid, mille esindajad on kutsunud üles Savtšenkot vabastama.

Kaljurand: Savtšenko juhtum ei olnud ainult Ukraina mure

Eesti välisminister Marina Kaljurand teatas Savtšenko vabastamist kommenteerides, et tegemist ei olnud ainult Ukraina murega.

"Mul on hea meel, et Venemaa poolt õigusvastaselt kinni hoitud Nadija Savtšenko on nüüdseks turvaliselt kodumaale jõudnud. Kogu protsess –Savtšenko kinnipidamine ja tema üle kohtumõistmine – oli algusest peale teravas vastuolus õigusemõistmise printsiipidega," selgitas Kaljurand.

"Nadia Savtšenko juhtum ei olnud ainult Ukraina mure. Seda muret jagas ka Eesti rahvas ning rahvusvahelist õigust jämedalt rikkuv kohtuasi oli kogu Euroopa ühtse ja lakkamatu tähelepanu all algusest lõpuni,“ lisas ta.

Kaja Kallas: ei tohi unustada ka teisi ebaseaduslikult vangistatuid

Eesti eurosaadik Kaja Kallas aga rõhutas, et Savtšenko vabastamise valguses ei tohiks unustada teisi ebaseaduslikult vangistatud inimesi Venemaal.

"Väga hea meel on kuulda, et Savtšenko on vabastatud, kuid siiski ei tohi me unustada ka teisi Ukraina kodanikke, keda ebaseaduslikult ja põhjendamatult Venemaal kinni hoitakse," ütles Euroopa Parlamendi Ukraina delegatsiooni aseesimees Kallas. 

Ukraina delegatsiooni juhtkonna sõnul on Savtšenko vabastamine nii Ukraina ametiasutuste kui ka rahvusvahelise üldsuse jõupingutuste tulemus ning uudis saadab positiivse signaali ka ajutiselt okupeeritud Luganski ja Donetski piirkondadesse ning Krimmi. 

"Ukraina delegatsioon loodab, et Savtšenko vabastamine annab hoogu juurde ka läbirääkimiste protsessile Venemaaga, et täielikult rakendada Minski lepingud," lisas Kallas.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: