FARC-i liidrid vabandasid tribunali ees inimröövide pärast ({{commentsTotal}})

FARC-i endine liider Rodrigo Londono.
FARC-i endine liider Rodrigo Londono. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Colombia endise sissirühmituse Colombia Revolutsioonilised Relvajõud (FARC) komandörid vabandasid reedel tribunali ees tuhandete inimröövide eest.

"Me vabandame nende kõigi ees, me teeme võimatut, et nad saaksid teada tõe selle kohta, mis juhtus, me hakkame oma kohustusi täitma," ütles Lõuna-Ameerika kunagise suurima geriljarühmituse juht Rodrigo Londoño.

Reedel algas tribunal FARC-i üle valitsuse tõe- ja lepitusprotsessi alusel, et tunnustada kodusõja sadu tuhandeid ohvreid.

Endine geriljade liider lubas pärast ajakirjanike ees panustada "nii palju kui võimalik" reparatsioonidesse kannatanutele ja kinnitas vägivallast loobumist.

Prokuratuuri teatel röövisid FARC-i mässulised kodusõja ajal 8163 inimest poliitilistel ja majanduslikel motiividel. Uurimise all on FARC-i tegevus 1993.-2012. aastani.

Kokku kutsuti tribunali esimesele istungile 31 FARC-i komandöri, kuid ainult Londoño ning veel kaks komandöri ilmusid kohale. Üks komandöridest andis vastuseid videosilla vahendusel ning teised saatsid ennast esindama advokaadid.

Mässulised lubasid oma kuriteod üles tunnistada ja reparatsioone aastal 2016 sõlmitud rahuleppe tingimuste alusel.

FARC sõlmis 2016. aasta novembris valitsusega rahuleppe, mis nõudis neilt relvade loovutamist ja kuritegude ülestunnistamist, saades vastutasuks loa kehastuda ümber poliitiliseks rühmituseks.

Kui mässulised leppe tingimusi ei täida, ähvardab neid 15-20 aasta pikkune vangistus, kuid lubaduste täitmise korral on neile ette nähtud viie kuni kaheksa aasta pikkune kinnipidamine väljaspool vanglat.

Colombia ühiskond rahuleppe suhtes ühel meelel ei ole. Pool riigi elanikest usub, et rahulepe on hädavajalik, teise arvates tehakse selles liiga suuri järeleandmisi endistele geriljadele.

Üle 50 aasta kestnud relvakonflikt nõudis vähemalt 250 000 inimese elu, 60 000 jäi kadunuks ja üle seitsme miljoni oli sunnitud kodukohast lahkuma.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNSHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: