Loe põhjendusi, miks Mangi karistati just 96 euroga

Igor Mang.
Igor Mang. Autor/allikas: Rene Suurkaev / ERR

ERR-i veebiuudiste kasutuses on kohtuvälise menetleja otsus, millega karistati end astroloogiks nimetavat Igor Mangi ahistamise eest 96 euroga.

Mangi kaitsja (Aadu Luberg - toim) leidis, et mehel pole süüd. Kaitsja leidis, et Mangi tegevus ei olnud tahte vastane, kuna ta ei ähvardanud ega käitunud agressiivselt. Samuti ei kahetsenud Mang oma tegu.

Mangi juhtumis oli väärteomenetleja Ravil Khair Al-Din*. Tema kaitsja seisukohaga ei nõustunud. Menetleja leidis, et Mang pani süüteo toime teadlikult ja tahtlikult.

"Tunnistaja ütlusega on tõendatud, et menetlusaluse isiku tahtlus oli suunatud justnimelt seksuaalse iseloomuga kehalise teo toimepanemisele. Tagajärjeks oli inimväärikuse alandamine. Eeltoodust tingituna on alust väita, et tegemist on kavatsetusega toime pandud teoga."

Karistuse määramisel märkis kohtuväline menetleja, et sanktsiooni aluseks on karistusseadustiku § 153 lg 1, mis näeb karistusena ette rahatrahvi või aresti. Maksimaalne rahatrahvi määr on sellisel juhtumil 1200 eurot, keskmine määr 600 eurot.

Kuna Mangil puudusid kehtivad karistused, leidis menetleja, et puudub vajadus nii range kui ka keskmise karistuse määraga meest mõjutada.

"Seetõttu, arvestades eelmärgitud motiive, piisab menetleja arvates menetlusaluse isiku karistamisest alla sanktsiooni keskmise määra. Väärteomenetluse käigus kogutud tõendikogumi ning menetlusaluse isiku isikuandmete põhjal järeldab kohtuväline menetleja seda, et on põhjust eeldada, et karistusmäära valik annab täiendava positiivse tõuke isiku seaduskuulekusele."

Kohtuväline menetleja otsustas määrata Mangi karistuseks rahatrahvi 24 trahviühiku ulatuses, s.o 96 eurot. Mangi kaitsja ei ole otsust vaidlustanud.

* Ravil Khair Al-Din on töötanud eelmisel kümnendil ka Eesti Päevalehe välisuudiste toimetajana ning kirjutanud hiljem ajakirjanduses artikleid politoloogi ja juristina.

 

Toimetaja: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: