Samoa suunakoodiga telefonilt saabus Eestisse massiliselt petukõnesid ({{commentsTotal}})

{{1532334180000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Pühapäeva öösel vastu esmaspäeva tegi paljudele Eesti numbritele vastamata kõne Samoa suunakoodiga telefoninumber. Politsei hoiatab, et taolisel juhul tagasi helistades riskib telefoni omanik kopsaka arvega.

Politsei- ja piirivalveameti Põhja prefektuuri prefekt Kristian Jaani kirjutas sotsiaalmeedias, et ühelt Samoa suunakoodiga numbrilt tehti ööl vastu esmaspäeva Eestisse petukõnesid. Jaani lisas, et numbrile tagasi helistades või kõnele vastates tuleb hiljem tasuda kallis arve.

Samoa suunakoodiga telefoninumber Autor: ERR-i kuvatõmmis

Telia riskijuhtimise osakonna juhataja Andreas Meister ütles ERR-ile, et Telia soovitab sellistesse kõnedesse ja sõnumitesse, kus palutakse tundmatule välismaa numbrile tagasi helistada või teavitatakse ootamatust võidust, suhtuda äärmiselt skeptiliselt.

"Kindlasti tuleks enne tundmatule välismaa numbrile tagasi helistamist hoolikalt mõelda, eriti juhul, kui kõnet välismaalt oodata ei ole, samuti ei ole soovitatav selliseid kõnesid vastu võtta," soovitas Meister.

Lisaks palub Telia oma mobiilioperaatorile sellistest numbritest tada anda. Kui tegu on ühe ja sama numbriga, mis selliseid kõnesid teeb, saab operaator selle numbri blokeerida. 

Andreas Meister rääkis teemast ka "Ringvaates":

Elisa suhtekorralduse spetsialist Marge Sillaots ütles ERR-ile, et Elisa blokeeris ligi 20 Samoa suunakoodiga telefoninumbrit.

Ka Elisa palub oma klientidel sellistest kõnedest teada anda, et operaator jõuaks kiiresti reageerida. 

Elisa telekomiteenuste valdkonna juht Mailiis Ploomann ütles ERR-ile, et selline vastamata kõne on kliendile ohutu ega rahalist kulu endast ei kujuta. Võõra suunakoodiga tundmatut numbrit tasub Ploomanni sõnul lihtsalt ignoreerida, kõnele ei tohiks vastata ega tagasi helistada, lisaks peab ignoreerima ka sellistelt numbritelt tulnud sõnumeid.

Ploomann soovitab inimestel, kes on sattunud spämmijate huviorbiiti, need numbrid blokeerida. Nutitelefonide omanikud saavad Ploomanni sõnul kasutada spetsiaalseid kõneblokeerimisäppe, millest enamus on kasutajatele tasuta kättesaadavad. Osade telefonidega saab numbreid blokeerida ka kõneseadete alt.

Ploomann selgitas, et spämmikõnede puhul kasutatakse andmebaase, kuhu koguneb info veebis enda andmete jagamisest.

"Mida vähem oma numbrit välismaa ning ka osade kodumaiste veebilehtede juures jagada, seda parem. Alati tasuks enne numbri jagamist mõelda, kas firma, kuhu enda number teada antakse, on piisavalt usaldusväärne," lisas Ploomann.

Toimetaja: Grete-Liina RoosveHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: