USA edelaosa tabas kurnav kuumalaine, eriti raske on Phoenixis

Kuumahoiatus SBC15 ekraanil.
Kuumahoiatus SBC15 ekraanil. Autor/allikas: twitter.com/IrisABC15

USA edelaosa on tabanud taas kurnav kuumalaine. Esmaspäeval lähenes õhutemperatuur mitmel pool 48 soojakraadile ning ilmaprognoosi kohaselt võib käesoleval nädal tuua selle aasta kuumarekordi.

Arizona pealinnas Phoenixis juba ületati senine kuumarekord, kui termomeetrinäit kerkis 46 kraadini, vahendas Associated Press.

Seetõttu jagasid päästeametnikud ja linnaametnikud Phoenixi kesklinnas liikuvatele inimestele päikese eest kaitsvaid peakatteid, lehvikuid ja jahutavaid kaelarätikuid ning soovitasid inimestel võimaluse korral siseruumides püsida.

Kuumahoiatus puudutas suuremat osa Arizona osariigist, sealhulgas ka Grand Canyoni rahvusparki, ja piirkondi Nevadas ja California lõunaosas.

Kuuma ilma eest hoiatasid ametlikult ka Texase lääneosa ja New Mexico edelaosa võimud. Ka seal näitasid Fahrenheiti skaala termomeetrid mitmel pool kolmekohalist tulemust ehk õhusooja oli rohkem kui 37, mõnikord ka üle 40 kraadi Celsiuse järgi.

Lisaks anti kuumahoiatus ka paaris Utah' osariigi piirkonnas, kus käesolev nädal võib tuua kuni 43 soojakraadi.

USA riiklik ilmateenistus kasutab keerulist mudelit, mille alusel riigi erinevates piirkondades kuumahoiatust välja anda, mis tähendab, et üks ja sama termomeetrinäit ei pruugi erinevates piirkondades sama kategooria ametlikku hoiatust esile kutsuda.

Nagu eelpool mainitud, on kõige tõsisem olukord Arizonas, mille lõunaosas peaks kolmapäeval õhutemperatuur jääma 44 ja 48 soojakraadi vahele. Võimude suurt tähelepanu nõuab ka see, et lähipäevil on kõige kuumemat ilma oodata just 1,6 miljoni elanikuga Phoenixis, mis on rahvaarvu poolest USA suuruselt viies linn.

Seetõttu rõhutavad päästeametnikud, et inimesed peaksid palju vett jooma ning püsima võimaluse korral jahedates siseruumides.

Kohaliku päästeteenistuse juht Jake Van Hook tunnistas, et häirekeskus saab päevas kümneid teateid otseselt kuumusega seotud tõsistest terviseprobleemidest.

Eelmisel aastal suri Phoenixis kuumast ilmast tingitud tervisehäda tõttu 155 inimest.

Samas on lootust, et nädalavahetuseks saabub Phoenixisse idast juba niiskem ja jahedam ilm. Sellega aga võivad peagi kaasneda teised probleemid - nimelt tekitavad suvised mussoonvihmad sageli ohtlikke üleujutusi.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: