Asjatundjad: festivale kukutavad läbi ebapädevad kauboipromootorid

Eva Palm tõi Tallinna Guns N' Rosesi ja lauluväljak oli rahvas puupüsti täis
Eva Palm tõi Tallinna Guns N' Rosesi ja lauluväljak oli rahvas puupüsti täis Autor/allikas: Katarina Benzova

Sel suvel on korralduslike probleemide tõttu ära jäänud mitu festivali ja kontserti, mis paneb küsima, kas Eesti suveürituste turg on täis saanud. Ekspertide hinnangul see nii ei ole ning läbikukkumisi põhjustavad ebapädevad korraldajad.

Rida ärajätmisi

Neljapäeval teatas Sweet Spot festivali korraldaja, et nädala lõpus Tallinnas toimuva festivali peaesineja London Grammari kontsert bändiliikme haigestumise tõttu ei toimu ja neid asendab hoopis Iiri ansambel Kodaline.

Lisaks ilmnes neljapäeval, et 3.-5. augustil Rummus toimuma pidanud Moonland festival jääb rahapuudusel ära.

Mõned nädalad tagasi teatati, et 21. juulil toimuma pidanud Rock in Tartu festival jäi samuti ära. Paljud esinejad tühistasid oma kontserdi, öeldes, et korraldaja pole nendega korralikku lepingut sõlminud.

Möödunud suvel lõpetati poole pealt Tallinna lauluväljakul toimunud MadFest festival, sest korraldajad ei suutnud artistidele antud lubadusi täita ning paljud esinejad jätsid oma kontserdi ära. Lisaks polnud ka festivalil ka suurt publikuhuvi.

Kontserdid jäävad ära kogemusteta korraldajate tõttu

Kontserdiagentuur Live Nation Entertainment Baltimaade kontori peapromootor Eva Palm ütles ERR-ile, et kontserdikorraldamine on väga raske äri. Palm tõi välja, et eriti keeruline on kokku panna line-upi (esinejate nimekiri), lisaks tuleb leida ka rahastus, oma üritust reklaamida ja leida logistilised lahendused.

"Meeskond, kes seda teeb, peab väga südamega olema asja juures, muusikat armastama," ütles Palm ja lisas, et korraldustiim peab aru saama, milliseid žanreid ja artiste publik näha tahab.

"Inimesed peavad erakordselt sellesse asjasse uskuma ja olema väga informeeritud ja teadma, mis on nende visioon ja strateegia tulevikuks," selgitas Palm.

Kontserdid, mis ära jäävad, on Palmi hinnangul lihtsalt halvasti ja läbimõtlematult korraldatud.

"Kuskilt tulevad kaubuoipromootorid, kes justkui arvavad, et broneerin artisti ja broneerin kontserdikorralduskoha ja ongi kontsert tehtud," ütles Palm.

Sellised promootorid on Palmi sõnul ebapädevad ning tihtipeale ei ole neil artistidega sõlmitud isegi korralikku lepingut.

Kontserte ja festivale üldiselt naljalt ära ei jäeta, ütles Palm ja lisas, et festivalide puhul on oluline järjepidevus. Kui kohale tuleb vähe inimesi, tehakse kontsert ikka ja festivalide algusaastatel suuri kasumimarginaale oodata ei ole, selgitas Palm.

Weekend festivali korraldaja Gunnar Viese ütles ERR-ile, et alustada tuleks väikestest üritustest ning peale piisavat kogemust võib edasi liikuda koguni suurte festivalide korraldamiseni.

"Iga kingsepp võiks oma liisude juurde jääda, kes asjaga kokku puutunud ei ole, pole mõtet suurt üritust teha," ütles Viese ja lisas, et kontserdi või festivali korraldamise juures on oluline hea tiim, kellel on kindel visioon ja ka kogemust.

Muusikaajakirjanik Siim Nestor ütles ERR-ile, et kontserdid jäävad thitilugu siis ära, kui midagi liiga suurt ette võetakse. Samas lisas Nestor, et läbivat ja kindlat põhjust pole, miks erinevad kontserdid ära jäävad.

Arvamused festivalituru kohta on erinevad

Viese ütles ERR-ile, et tema hinnangul festivaliturg veel piisavalt täis ei ole. Viese arvas, et uusi festivale korraldatakse veel ning ka tema plaanib sellesse panustada.

Eva Palmi hinnangul on Eestis erinevaid festivale piisavalt ning praegune olukord on väga positiivne, sest aastaid tagasi polnud meil üldse praeguse mahu ja suurte publikumassidega festivale.

Palm tõi välja, et maailmatasemel festival Eestis on Weekend Festival Baltic, lisaks on Sweet Sopt Palmi hinnangul "Eesti väike Flow" (Soome muusikafestival). Palmil jagus kiitust ka Intsikurmu festivalile ja Viljandi Folgile.

Siim Nestor arvas, et publiku hulgaga võrreldes on Eestis festivale võib-olla liialt. Nestor ütles, kui palju erinevaid festivale on, siis jõutakse kohale ainult mõnele.

Ostjal on õigus raha tagasi saada

Tarbijakaitseameti kommunikatsiooniekspert Pille Kalda ütles ERR-ile, et kui festivalil mõni lubatud esinejatest lavale ei astu, on tarbijal õigus nõuda piletihinna alandamist.

Kalda selgitas, et kui lepingut osaliselt rikutakse, on tarbijal õigus lepingust taganeda ehk pileti eest makstud raha tagasi küsida.

"Näiteks, kui ürituse toimumine tühistatakse, siis on pileti ostnud tarbijatel õigus teha korraldajale avaldus piletiraha tagasi saamiseks. Seaduse järgi on korraldajal vastamiseks aega 15 päeva. Kui seejärel vastust ei tule või saadud vastus tarbijat ei rahulda, on tarbijal võimalik oma nõudega pöörduda nii tarbijavaidluste komisjoni kui kohtu poole, näiteks kasutades maksekäsu kiirmenetluse võimalust," ütles Kalda.

Kalda sõnul on korraldajail kohustus üritus läbi viia kokkulepitud viisil, seda nii programmi kui ka kohapealsete tingimuste loomisega. Näiteks on Kalda sõnul ühe kontserdi puhul olnud probleemiks publiku mahutamine. Kalda ütles, et kontserdikorraldaja on kohustatud hindama tegelikku võimalust kuulajate mahutamise suhtes.

"Kui tarbija on ostnud kontserdipileti ja kontserdile ei pääse põhjusel, et kontserdi koht on väiksem kui piletiostjaid sinna mahuks, on tarbijatel õigus piletiraha tagasi saada," lisas Kalda.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: