Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kuumus tapab Peipsil massiliselt kalu

Viimastel päevadel on Peipsi ääres puhkajad täheldanud kaldaäärses vees ja kallastel hulgaliselt surnud kalu, mille massilise hukkumise taga on erakordselt kuum ilm.

Ka varasemate kuumalainete ajal on kaldaäärsed olnud täis surnud kalu. Selle tingib vee õitsemine, mis tekib soojal ja tuulevaiksel suvel siis, kui vees on palju fosforit ja vähe lämmastikku. Siis tekib palju biomassi, mis hakkab lagunema.

Keskkonnaministeerium selgitas, et rohked vetikad tekitavad päeval hapniku ülekülluse ning öösel hingavad nii palju, et hapnik võib veest kaduda. Tugevad hapniku kõikumised ning öine hapnikukadu kaladele saatuslikuks saabki. Kalade elutegevusele mõjub halvasti ka sinivetikate vohamine.

"Puhkajate meeleheaks pikalt kestnud põuaperiood on nõudnud suure ohvri Peipsi kalade kujul," ütles keskkonnaminister Siim Kiisler. "Kilomeetrite viisi roiskuvaid kalu just ujuma ei kutsu ning võivad kanda ka erinevaid baktereid. Kas olukord on punase lipu vääriline, seda peavad selgitama värsked veeproovid. Kuni tulemuste selgumiseni on Peipsis ujumine igaühe enda otsustada."

Veeproovi võttis Peipsist viimati AS Narva Vesi 25. juulil. Seda proovi analüüsinud mereinstituudi labori andmetel jäi sinivetikate toksiin suplusvees siis alla määramispiiri. See olukord võib aga nüüdseks olla muutunud.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: