Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Toomas Asser: tselluloositehase debatt läks rappa

Foto: Andres Tennus

Kolmapäevast Tartu Ülikooli rektoriametis töötav professor Toomas Asser ütles Vikerhommikus, et see, milliseks kujunes debatt tselluloositehase ümber oli kahetsusväärne ning et tema seisukohalt oleks võinud ülikool viia läbi ka vastavad uuringud.

"On kahetsusväärne, et debatt tselluloositehase ümber võttis sellise vormi, nagu ta võttis. Aga ehk olid siin ka omad õppetunnid tulevikuks. Ei suudetud leida piisavalt dialoogi ettevõtte, omavalitsuse, kogukonna ja ka riigi vahel. Heasõbralik partnerlus ja debatt pidanuks olema hoopis teisel tasemel," märkis Asser.

Asser lisas, et ta oli rektoridebattide ajal ja on ka praegu seda meelt, et ülikool on igasugu teaduskoostöö osas ootav ja toetav.

"Me ei ole kusagilt end distantseerinud. Miks mitte teha ka selliseid uuringuid, mis selles (tselluloositehase - toim) kontekstis. Kui selline tellimus tuleb, siis Tartu Ülikool ja ma usun, et ülikoolid ka laiemalt on valmis sellega tegelema."

Rääkides aga arstiõppest Tartu Ülikoolis ja Eestis laiemalt, siis rõhutas Asser, et Eesti suurusega riiki mahub vaid üks ülikool, kus arstiteadust õpetada.

"Arstide koolituseks on omad kriteeriumid, millest olulisem on, et õppebaasi taga on kindel kohort. Selleks on tänane Eesti piiri peal. Öeldakse, et ühe arstiõppega ülikooli jaoks on vaja paari miljonit inimest. Samas, mingeid komponente, näiteks IT-alaseid kompetentse või aparaadiehitusi, neid õppekavasid võib arutada. Aga selles pole aruteluruumi, et arstiõppe baasiks ja kohaks on ja jääb Tartu."

Rääkides arstiõppest Tartus, ütles Asser, et kui vaadata, kui palju soovitakse arstiks õppima tulla ja kuidas lõpetajad hiljem tööturul hakkama saavad, on põhjust optimismiks.

"Mis puudutab võimalikke muutusi, siis ülikool tervikuna on muutustes. Ja ka meditsiini õppevormides tuleb uuendusi juurde. Töösuunana on täna oluline see, et peame laiendama õpetushaigla baasi. Et haigete hulk, mis arstide õpetamiseks vajalik, peab olema avaram ja kättesaadavam."

Asser rõhutas ka koostööd Eesti ülikoolide vahel, kus Tartu Ülikool peaks olema tema hinnangul koordineerija ja eestvedaja rollis. Oluliseks pidas ta ka doktorantide staatuse paremaks tegemist, et noortel oleks aega ja põhjust nooremteaduriks saada ning ülikooli jääda.

"Lahendus on eelkõige riigipoolne tugi, et doktorandi staatus muutuks. Palk on see," sõnas Asser.

Asser kinnitas ka, et kuigi ta veel mõne kuu jooksul teeb mõned operatsioonid, on ta aktiivsest kirurgiast juba lahkunud.

"Olla rektoriametis ja tegevkirurg ei ole paralleelselt tehtavad. Kirurgitöö ei vaja ainult pidevat käelist treeningut, vaid ka pidevat seesolekut - nii enne kui ka pärast kirurgilist tegevust."

Toomas Asser valiti erakorralistel rektorivalimistel 26. aprillil 2018 Tartu Ülikooli rektoriks.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: