Tugevalt konservatiivne Ohio sai vabariiklastele erivalimistel proovikiviks

Troy Balderson ja Donald Trump.
Troy Balderson ja Donald Trump. Autor/allikas: AP/Scanpix

Traditsiooniliselt konservatiivses Ohio osariigis toimusid teisipäeval erivalimised, mille tulemus oli liiga tasavägine, et võitja õhtul välja kuulutada. Kuigi vabariiklaste kandidaat oli juhtimas, on nõnda napp tulemus tavatu.

Kuigi demokraadid erivalimisi ei võitnud, on vahemaa nii napp, et annab neile novembri vahevalimistel põhjust optimismiks. Mõlema osapoole jaoks miljoneid dollareid maksnud valimiskampaania pani tõsiselt proovile Donald Trumpi toetatud kandidaadi, vahendavad The Guardian ja CNN.

Vabariiklased kuulutasid end Ohio 12. ringkonna võitjaks valimistulemusega 50,2 ja 49,3 protsenti, millega vabariiklane Troy Balderson edestas demokraatlikku Danny O'Connorit.

Balderson juhtis 0,9 protsendipunktiga, kui loetud olid kõik eelhääletusel ja valimispäeval antud hääled. Ohio riigisekretär täpsustas samas, et lugemata oli veel 8483 kinnitama või kaughäält – seda on rohkem kui Baldersoni 1754 häälega edumaa, seega on teoreetiliselt võimalik, et võitu ei tule.

Kui pärast viimaste häälte lugemist jääb vahemaa 0,5 protsendi piiresse, loetakse hääled uuesti üle.

Balderson ja vabariiklased tähistasid teisipäeva õhtul võitu, aga O'Connor ei tunnistanud veel kaotust. "Me oleme tihedas rebimises," ütles ta toetajale oma valimisõhtu peol.

Haritud linnainimesed on aktiivsemad

The New York Times kirjutab, et Ohio valimiste märkimisväärseim tulemus oli hoopis erinevus kõige tihedamalt ja kõige hõredamalt asustatud piirkondade valimisaktiivsuse vahel. "See on kurjakuulutav märk vabariiklastele: kõige kõrgema sissetulekuga ja kõige kõrgemalt haritud osa valijaskonnast – need, kes on president Trumpiga sügavalt rahulolematud – näitavad valimiste suhtes kõige rohkem huvi," kirjutab leht.

 Praegu on vabariiklaste võimu all mitukümmend ringkonda, mis on tugevamalt linnastunud või sarnase rahvastikupildiga nagu Ohio 12. ringkond, seega oleks vabariiklastel edu jaoks tarvis võita enda poolele äärelinlasi või aktiviseerida maapiirkondade elanikke, muidu võivad nad oma võimu esindajatekojas kaotada, lisab leht.

Demokraadid vajavad 23 kohta rohkem kui praegu, et saavutada esindajatekojas kontroll.

Toimetaja: Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: