VIDEO: endine hävituslendur nimetab võimalikud raketi vallandumise versioonid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: kuvatõmmis videost

Endine hävituslendur reservkolonel Arvo Palumäe loetles ERR-ile versioonid, kuidas rakett vallanduda võis.

Reservkolonel Arvo Palumäe ütles "Aktuaalse kaamera" reporterile Epp Ehandile, et kogemata nupule vajutades raketti välja tulistada pole võimalik. Ta loetles mitu võimalust, kuidas rakett vallanduda võis.

Esiteks, lahinguolukorras tuleb esmalt vajutada alla ohutuslüliti, seejärel tuleb järgmisest lülitist valida relvasüsteem – rakett, kahur või muu, mis parajasti lennukitiibade all on -, ja alles kolmas lüliti on päästik. Kuid ka siis läheb rakett välja üksnes juhul, kui piloot on lukustanud sihtmärgi. Seda versiooni Palumäe tõenäoliseks ei pea, sest ka õppuste käigus lahingrakettidega selliseid harjutusi ei tehta, vaid need liigutused jäävad simuaatorisse või siis tehakse neid ilma raketita.

Teine võimalus on, et piloot vajutas esmalt ohutuslülitit ja seejärel lasi välja avariiraketi, mis tähendab, et raketipea pole aktiveeritud, vaid läheb välja juhitamatu mürsuna, mis ei lõhke. Seda tehakse vaid avariiolukorras.

Kolmas võimalus on, et relv või laskemoon visatakse alla koos tiibade alla pandud kinnitusega - juhul, kui on samuti vaja teha avariimaandumist.

Neljanda vähetõenäolise versiooni kohaselt vedas alt elektroonika, mis läks näiteks lühisesse ja vallandas raketi, ent sellisel juhul rakett ei lõhke.

Palumäe usub, et hispaanlastel pole põhjust avalikustada, mida nad lahinglennukis täpselt tegid, et ohuolukord tekkis. Asjaolude väljaselgitamine võib võtta aga vähemalt ühe kuu.

Palumäe peab juhtunut pigem tehniliseks probleemiks, piloodi vea pigem välistab.

Vaata pikemalt videost.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: