Advokatuur ei pea prokuröride ja kohtunike ühes majas töötamist õigeks

Peaprokurör Lavly Perling ja justiitsminister Urmas Reinsalu Lubja tänava kohtumaja sarikapeol.
Peaprokurör Lavly Perling ja justiitsminister Urmas Reinsalu Lubja tänava kohtumaja sarikapeol. Autor/allikas: Rene Suurkaev / ERR

Advokatuuri esimehe Hannes Vallikivi sõnul kätkeb riigi võetud suund prokuratuuri ja kohtumajade kokkuehitamisel endas ebavõrdsuse suurendamise riski võistlevas menetluses.

"Sel moel loob riik füüsilise keskkonna, mis soodustab kohtu ja ühe menetluspoole tihedamat läbikäimist ning võib tekitada olukordi, kus kohtupidamise tasakaal läheb rohkem riigi kui inimese poole kaldu," ütles Vallikivi Postimehele.

Kuna sellise paigutusega kohtumaju on üle Eesti mitmeid, siis on selle suhtes kriitiline olnud ka endine riigikohtu esimees Märt Rask.

"Eestis tekivad liitmajade loomisel sellised tavad, et õigusemõistmine ei ole ega näi enam objektiivne," kommenteeris Rask.

Justiitsminister Urmas Reinsalu ütles esmaspäeval ERR-ile, et see on konstrueeritud probleem, sest võistlevas menetluses on kõik kohtuosalised võrdsed, kõik saavad oma rollist aru. "Kui ka keegi on õppinud ka ühel kursusel, siis see ei tohi mängida mingit rolli, see on konstrueeritud probleem."

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: