Põllumehed loodavad söödavarumisel kolmandale niitele ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Pärnu Postimees/Scanpix

Eesti erakordselt kuiv suvi pole soosinud rohusööda kasvu ja põllumehed on mures, mida talvel loomadele ette anda.

Järvamaal õnnestus mitmel pool varuda heina piisavalt, kuid silo saamiseks loodetakse kolmandale niitele või heale maisisaagile, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Põllema Saare talu peremees Ennu Nurk ütleb, et kevad oli lootusrikas: esimene niide andis korraliku heinasaagi, kuid kui kätte jõudis aeg teisest niitest silo teha, läks asi nutuseks.

"Vaalu õieti järele ei jäänud ja seegi oli nii kuiv, et põhimõtteliselt sai ainult kuiva silo teha. Lootus jääb, et kui uutest külvidest saab nüüd veel kolmanda niite teha korralikult, siis vast tuleb kuidagi ots-otsaga kokku," rääkis Nurk.

Ennu Nurga karjas on 70 lüpsilehma ja 50 lihaveist, kelle peamine ninaesine on silo. Kuiva heinaga maiustab peamiselt noorkari.

Ka naabrite juures Väätsa Agros, kus on 2 300 lüpsilehma ja sama palju noorkarja, koguti esimesest niitest korralik heinasaak.

"Aga siis juhtus selline kurb lugu, et kõik see 200 tonni heina põles koos küüniga meil maha. Eelmise aasta hein, 130 tonni, jäi alles," rääkis Väätas Agro juhatuse liige Margus Muld. "Ja siis ostime sellel aastal juurde 90 tonni heina. Nii et 210 tonni on meil heina olemas."

Heina müügipakkumisi on Väätsa Agrole teinud mitmed Eesti teraviljakasvatajad, kuid selle kvaliteet jätab soovida.

Saaremaa veisekasvataja Kairo Pilviste ütles, kui 30 euroga viiakse Eestist üks heinapall välja, siis tema puuduolevat kogust sellise hinnaga osta ei suuda. "Varasemalt on olnud 8 ja 10 ja väga kvaliteetne hein on ka 15 eurot olnud."

Saaremaa suurima, ligi 4000-pealisel Saare veisekasvatusel on samuti praegu osa sööta veel puudu, aga loodetakse , et sügis võimaldab veel ka kolmanda niite teha. Aga järgmiseks aastaks ollakse juba ettenägelikumad ja plaanitakse 400 hektarit heinamaad juurde harida.

Tänavusel kuumal ja kuival suvel on õnnega koos need põllumehed, kes taipasid kevadel panustada silokultuurile maisile.

Mis aga puudutab teravilja, siis ka siin on pilt väga erinev - osa põlde on andnud täiesti rahuldava saagi, kuid liivastel ja savimaadel on see jäänud tublisti alla keskmise.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: