Lambakasvataja sõnul võib tänavune söödapuudus viia loomade tapamajja saatmiseni ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Loomakasvatajad on põuase suve tagajärjel söödapuuduses ja eelkõige puudutab see väikeettevõtjatest lamba- ja kitsekasvatajaid, kes juba suvel söötsid oma loomi talveks ette nähtud heinaga. Et põua järel on heina hind tõusnud, ei suuda nad seda piisavalt varuda ning valmistuvad oma loomi tapamajja viima.

Kuusalu kandis elav Hayde Rebas peab lambaid ligi kümme aastat, tänaseks on tal neid 40, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Praegu on karjamaa juba roheline, kuid terve suvi oli see pruun. Lambad ei saanud karjamaal söönuks ja juba mais tuli hakata neile heina ette andma. Siiani on kulunud kümme rulli. Et aga heina on rohkem vaja, on selle hind kõrgem.

"Eelmine aasta võis saada sellise rulli kümne euroga kätte. See aasta maksis see rull 40 eurot," selgitas Rebas.

Selle hinnaga ta oma lammastele talveks heina osta ei suuda. Ja kui heina ei saa, tuleb tema sõnul saata loomad tapamajja.

Võib oletada, et väikeettevõtjatest loomakasvatajaid, kes oma karja sööda puudusel likvideerida tahavad, on veel. Rebase sõnul on tapamaja uste taga järjekord.

"Tapamaja järjekorrad on aasta lõpuni kõik broneeritud. Mis oktoobris, novembris, detsembris saab, seda me ei tea," sõnas ta.

Maaeluministeerium ei pea otstarbekaks põua puhul eriolukorda kehtestada. Küll aga lubab toetusi ja laenu.

"Mina soovitaks sellisel põllumehel pöörduda maaelu edendamise sihtasutuse poole. Sihtasutusel on ette nähtud 20 miljonit eurot käibekapitali laenude väljastamiseks. Neid antakse sellistel tingimustel, mis peaks aitama meie põllumehel selle raske olukorra üle elada," rääkis maaeluministeeriumi maaelupoliitika asekantsler Marko Gorban.

20 miljonit on mõeldud neile, kes ei suuda võlgu maksta või investeerida. Hayde Rebas sellest suurt abi ei näe.

"Äkki leitakse selline koht, kust saaks heina osta hea hinnaga, mitte selle kalli hinnaga. Siis me elaks talve üle," ütles Rebas.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: