Osmussaare elanikud veavad talveks loomadele heina kohale ise ehitatud pargasega

Foto: Juhan Hepner/ERR

Põuase suve tõttu napib Osmussaare 300 lambale ja ligi 40 veisele talveks kohalikku söögipoolist. Kuna suure laeva rentimine heinaveoks on liiga kulukas, otsustas viie püsielanikuga Osmussaare kogukond, et nad toovad heinapallid kohale ise ujuvsillast ehitatud pargase abil.

Heinavedu Osmussaarele on käinud alates pühapäevast. Dirhami sadamas tõstetakse ujuvkaidest ehitatud alusele korraga üle paarikümne heinapalli. Osmussaarlaste paat võtab pargase sleppi ja veab selle üle mere, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Heinaveoks on vaja pikemat tuulevaikset perioodi. "Augustis hakkasid kõvad tuuled pihta ja siis ei olnud varem lihtsalt võimalik seda teha ja asi jäi nii hilja peale. November on suhteliselt soodne, vähemalt see nädal, ja laseb vedada meil heina," rääkis Osmussaare saarevaht, lambakasvataja Rita Koppel.

Kuna valget aega napib, siis jõutakse päevas vedada kuni kaks koormat. Pargase Dirhamist Osmussaarele vedamine võtab poolteist tundi. Ilma pargaseta suudab seda vedav paat näiteks suvel turistid saarele sõidutada paarikümne minutiga.

"Praegune sõit on palju keerulisem sellepärast, et paadil on slepis ikkagi kordades raskem asi kui paat ise. Turistide vedu on ikkagi ühe alusega ja toimub väga lihtsalt," ütles üks paadijuhtidest Kristin Koppel.

Kohale jõudnud hein laaditakse maha traktori abil. Saarevaht Rita Koppel usub, et 300 lisarullist piisab saarel elavate lammaste ja veiste jaoks.

"Sügisel vihmadega hakkas rohi pisut kasvama ja sutsukese me saime ka ise heina tehtud sügise poole nii, et ma arvan, et loomadega on kõik korras," kinnitas ta.

Pärast kolmapäeva kulub allesjäänud heina Dirhamist Osmussaarele viimiseks veel umbes seitse reisi. Sõltuvalt ilmast loodetakse nendega ühele poole jõuda järgmisel nädalal.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: