Austraalia peaminister lubas endiste ministrite survele mitte alluda ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Malcolm Turnbull ja Peter Dutton.
Malcolm Turnbull ja Peter Dutton. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Austraalia peaminister Malcolm Turnbull lubas neljapäeval mitte alluda mitme endise ministri survele korraldada valitseva Liberaalse Partei uued juhivalimised ja lubas poliitikast lahkuda, kui ta peaks erakonnajuhi koha kaotama.

"Ma olen öelnud väga selgelt oma seisukoha, et endiste peaministrite parim koht on väljaspool parlamenti," sõnas Turnbull vastuseks küsimusele, kas jääks pärast kukutamist poliitikasse.

Endine siseminister Peter Dutton on nõudnud Turnbullilt uue hääletuse lubamist liberaalide parlamendifraktsioonis pärast seda, kui peaminister võitis teisipäeval usaldushääletuse häältega 48-35.

"See, mis algas vähemusena on hirmutamise tulemusena veennud inimesi, et ainus viis mässu peatamiseks on sellele alistuda," sõnas Turnbull. "Ma ei usu sellesse. Ma pole seda kunagi teinud. Ma pole kunagi hirmutajatele järele andnud, kuid te võite ette kujutada survet, mille see on inimestele asetanud."

Valitsusjuhi sõnul on tegemist "sihiliku katsega tõmmata Liberaalset Parteid paremale".

Dutton ütles varem ajakirjanikele, et soovitas telefonivestluses Turnbullil kutsuda kokku Liberaalse Partei kohtumise, kus ta saaks esitada peaministrile väljakutse erakonna liidri kohale.

Peaminister ütles, et ootab ametlikku kinnitust sellest, kas ta on kaotanud erakonna parlamendisaadikute enamuse toetuse. Kui Liberaalne Partei peaks sellise avalduse tegema, korraldatakse reedel uue juhi valimiseks parteikohtumine, kus Turnbull oma kandidatuuri üles ei sea.

Võimupartei toetus on küsitluste järgi langenud ning Turnbulli erakonnakaaslased väljendasid esmaspäeval laialdast vastuseisu peaministri kasvuhoonegaaside piiramise seaduseelnõu vastu, mille järel Turnbull sellest ka loobus.

Teisipäeval teatasid kümme ministrit Turnbulli valitsusest lahkumisest ning neljapäeval ütlesid rahandusminister Mathias Cormann, endine tööminister Michaelia Cash ja endine kommunikatsiooniminister Mitch Fifield Turnbullile, et ta on kaotanud valitsuse toetuse ja peab viivitamatult korraldama juhivalimised.

Turnbull sai liberaalide liidriks ja ühtlasi peaministriks 2015. aasta septembris pärast sarnast mässu toonase valitsusjuhi Tony Abbotti vastu.

Austraaliat valitseb 2013. aasta septembrist liberaalide ja rahvuslaste koalitsioon.

Viimane kümnend on Austraalia poliitikas olnud iseäranis turbulentne. Pärast kauaaegse liberaalist peaministri John Howardi ametist lahkumist 2007. aastal pole ükski valitsusjuht suutnud oma ametiaja lõpuni valitseda.

Liberaalide võimuletulekule eelnes Tööpartei kuueaastane võimuperiood. Aastatel 2007-2010 oli Austraalia peaminister Kevin Rudd, kes kaotas enne oma ametiaja lõppu koha Julia Gillardile. 2013. aasta juunis kaotas Gillard peaministrikoha uuesti Ruddile, kes jäi mõni kuu hiljem valimistel alla liberaalide ja rahvuslaste koalitsioonile eesotsas Abbottiga.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: