Luminor prognoosib lähiaastateks korralikku majanduskasvu

Tõnu Palm.
Tõnu Palm. Autor/allikas: Luminor

Luminor prognoosib Eesti tänavuse aasta majanduskasvuks 3,5 protsenti ja järgmisel aastal 3,4 protsenti. Kasv hakkab aeglustuma 2020. aastal, mil pank prognoosib majanduskasvuks 2,7 protsenti.

"Luminori majandusprognoos peegeldab seda, et Eestis terendavad lähiaastatel head kasvuaastad. Aga kasv hakkab mõõdukalt aeglustama Euroopas, USA-s ja maailmas ning see mõjutab ka meid," ütles Luminor Eesti peaökonomist Tõnu Palm ERR-ile.

Palmi sõnul veab praegust kasvu ka siseturg, näiteks ehitus. Aga arvestades Euroopa struktuurifondide raha vähenemist, väheneb ka riigi investeeringute osa, mistõttu liigub Eesti alla kolme protsendi suuruse kasvu suunas.

Palm tõi välja, et Eesti jaoks oleks majanduskasvu hoidmisel oluline, et ei laenataks palju välisraha ehk jooksevkonto oleks tasakaalus. Positiivse mõjuna majanduskasvule tõi ta välja, et rahvaarv pöördus esmakordselt kasvule, mis on üldise investeerimiskliima seisukohalt oluline.

Oluliseks pidas Palm ka haridusvaldkonnas tehtavaid otsuseid. Tema sõnul tuleks Eestil keskenduda valdkondadele, kus lisandväärtus suurem.

"Insenerid ja reaalteadused peab olema selge fookus. Kui meie ettevõtted suudavad teha odava allhanke asemel tarku allhankeid, siis suudavad nad palgata Euroopa Liidust ka kvalifitseeritud tööjõudu."

Ohuna tõi Palm välja, et vanad töökohad võivad kaduda kiiremini kui tekkida uued ja targad töökohad. Teise probleemina märkis ta, et Eesti inflatsioon on 3,3 protsenti ja lõhe euroala keskmisega märkimisväärne.

"Teenuste hinnad kasvavad meil kiiresti. Kiire palgakasv on täiendav tegur, miks teenuste hinnad kasvavad. Meil on väike turg ja vähe konkurentsi. Mida rohkem e-kaubandust, seda suurem on valik ja toote hinnad madalamad."

Väliskeskkonna ohtudest rääkides tõi Palm välja, et Eestil läheb nii hästi kui hästi läheb euroala majandusel, mis omakorda sõltub sellest, kuidas läheb globaalmajandusel.

"Kui Euroopa Liit tõmmatakse näiteks läbi autotööstuse kaubandussõtta, siis tuleb kasvu prognoosi alla tõmmata. Teine küsimus, kui Euroopa toetused vähenevad, siis kas meil tekivad harud, mis seda kompenseerivad ja annavad ise kasvu?"

Palm soovitas valitsusel hoiduda sagedastest maksumuudatustest, et anda ettevõtetele kindlus majanduskeskkonna osas. Ettevõtetele soovis ta aga julgust võtta üle teiste riikide ettevõtteid.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: