X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Viljandimaal avati Baltimaade esimene põllumajandusliku biometaani jaam

Foto: Olev Kenk/ERR

Osaühing Biometaan avas Viljandimaal Koksvere külas Baltimaade esimese põllumajandusliku biometaani jaama, mis toodab kütusena kasutatavat gaasi 1700 piimalehma lägast.

Biometaan veetakse Koksverest balloonidega Paidesse, kus see sisestatakse kohalikku gaasivõrku ning seda kasutavad mitmed tööstusettevõtted ja linna katlamaja, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Koksvere jaama aastane tootmisvõimsus on üks miljon kuni poolteist miljonit kuupmeetrit gaasi, kusjuures biometaani kuupmeeter on võrreldav ühe bensiiniliitri kütteväärtusega. Biogaasijaama maksumuseks kujunes pisut üle kuue miljoni euro, millest 2,6 miljonit saadi keskkonnainvesteeringute keskuselt. Kuu aja pärast avatakse farmi juures ka biogaasitankla.

"Protsess on muidu lihtne: samal ajal kui pumbatakse laudast siia läga, pumbatakse ka käärinud materjali nimega digestaat tagasi lägahoidlatesse. Ainult üks vahe on, et see digestaat enam ei lõhna nii vängelt nagu varem ja sealt on kasulik gaas välja võetud," selgitas Biometaan OÜ juhatuse liige Urmas Kalda.

Kalda märkis, et jaam on saadud keskkonnainvesteeringute keskuse abirahaga, ilma selleta selline gaasitootmine üldiselt väga kasumlik ei ole.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: