Tallinna TV saates kiideti keelatud aineid tõhusate ravimitena

Hannes Võrno ja Alar Tamming.
Hannes Võrno ja Alar Tamming. Autor/allikas: kuvatõmmis

Tallinna TV eetris oli teisipäeva õhtul saade "Hannes Võrno 33 minutit", milles saatekülaline Alar Tamming kiitis psühhedeelikume kui tõhusaid ravimeid alkoholismi ja heroiinisõltuvuse raviks. Telekanali teatel ei propageeri nad keelatud ainete kasutamist ning oma väidete eest peab vastutama Tamming ise.

Tamming rääkis Võrnole antud intervjuus, et LSD on erakordselt kasulik alkoholismi ravis ja isiksushäirete puhul. "LSD puhul saab inimene teada, millepärast ta alkoholi tarvitab, ta läheb taas algsündmuseni, kus ta tegi mingi otsuse /.../ Tal on võimalik tagasi minnes psüühikas, seda nii-öelda ümber kirjutada, see on põhiline," rääkis ta.

Samuti ütles Tamming, et teadusuuringute järgi aitab Aafrikast pärit taim iboga heroiinisõltuvusest vabaks 36 tunniga ning MDMA, mida tuntakse Ecstasy nime all, on plaanis 2021. aastal Ameerikas ravimiks kuulutada.

Saatejuht Võrno lisas, et aktsiisidega rikastuv riigiaparaat toetab alkoholimüüki, mürgitades sellega samal ajal rohkemaid inimesi, selle asemel, et pakkuda neile võimalust minna LSD-ga alateadvuse ravimise teed.

Tallinna TV juhatuse liige Taavi Pukk ütles ERR-ile saates kõlanud väidete kommentaariks, et kindlasti ei propageeri Tallinna Televisioon keelatud ainete kasutamist.

"Toon võrdluse: kui üks või teine telekanal näitab oma ekraanil näiteks intervjuud karusloomakasvatuse omanikuga, ei tähenda see ju mingil viisil, et telekanali seisukoht on see, et karusloomade kasvatamine on tore ja loomasõbralik tegevus," selgitas Pukk. "Mis puudutab kõnealust intervjuud, siis saate teemad ja külalised on saatejuhi otsustada ning valida. Kuna tegemist on ka otsesaatega, jääb sellesse alati mingi ennustamatuse faktor ning saate käik selgub selle tegemise ajal. Eeskätt peab Alar Tamming ise oma väidete eest vastutama ja neid vajadusel ka avalikkuses kaitsma."

Kuna tegu on tundliku teemaga, siis lubas Pukk, et Tallinna TV annab oma uudistesaates sõna ka oponendile, kes on asja suhtes Tammingust risti vastupidisel seisukohal.

Professor: LSD tarvitamisest võib tekkida teine psüühikahäire

ERR palus Tammingu esitatud väiteid kommenteerida Tartu ülikooli psühhofüsioloogia professoril Jaanus Harrol. Teadlase sõnul on võimalik, et alkoholist sõltuval inimesel võib LSD aidata alkoholist vabaneda.

"Sõltuvushäirega inimest sageli ei päästa muu kui väga põhjalik raputus ja seda LSD teeb. LSD-st saadav võimalik kasu on teada umbes 60 aastat. Ka mõned randomiseeritud ja kontrollitud uuringud sadadel patsientidel on LSD ravitoimet näidanud. Võrreldes igapäevapraktikasse jõudnud ravimitega on uuringuid siiski veel vähe, sest see ravimeetod on väga ohtlik, kuna LSD tarvitamisest võib tekkida teine psüühikahäire. Ja kindlasti LSD igat patsienti ei aita," märkis ta.

Tammingu väite kohta, et Aafrikast pärit taim heroiinisõltuvusest kiiresti vabaks teeb, ütles professor, et Tabernanthe ibogas sisalduv omapärane psühhedeelikum ibogaiin võib küll sõltuvuse vastu aidata, kuid seda ei ole väga hästi dokumenteeritud.

"Ravimifirmad otsivad praegu farmakoloogilist analoogi, sest loomkatsetes on ibogaiin olnud neurotoksiline. Kuid mõistagi ei ole mitte kuidagi võimalik teada saada 36 tunni pealt, et sõltuvusest ollakse tervenenud. Sõltuvus ongi selline salakaval asi, mis lööb välja vaheaegadega ja mõnikord kuid või aastaid pärast viimast annust," tõdes Harro.

Seda, kas MDMA 2021. aastal USA-s ravimiks kuulutatakse, nagu Tamming saates väitis, saab Harro sõnul teada vaid ilmutuse abil.

"Sellised uuringud tõepoolest käivad. Õigupoolest algas MDMA tarvitamine psühhoterapeutide kabinettides. Täiesti võimalik, et õigel viisil kasutatuna on MDMA-st abi rohkem kui kahju. Iga mürk võib ravim olla," lisas ta.

Kokkuvõtteks märkis Harro, et psühhedeelikumide mõjul korraldub ajupiirkondade koostöö ümber - mõned suhtlevad rohkem ja teised vähem.

"Sõltuvus muide tulebki sellest, et mõned ajuosad hakkavad liiga tõhusalt koos tööle," lausus ta ja lisas, et ehkki LSD-taolised psühhedeelikumid klassikalist farmakoloogilist sõltuvust ei tekita, siis käitumuslikku ja sotsiaalset sõltuvust võivad need kujundada küll.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: