Raport: Saksa katoliku kiriku preestrid kuritarvitasid tuhandeid lapsi

Preester.
Preester. Autor/allikas: Johannes Eisele/Reuters/Scanpix

Saksamaa roomakatoliku kiriku preestrid kuritarvitasid vahemikus 1946 kuni 2014 enam kui 3600 last, selgub avalikkusesse lekkinud raportist.

Uuringu tellis kirik ise ning pidi selle avalikustama 25. septembril, vahendas BBC.

Spiegel Online teatas, et raporti andmetel pani Saksamaal umbes 1670 vaimulikku seksuaalkuriteo toime 3677 alaealise vastu.

Uuringu kohaselt on vaid 38 protsenti väidetavatest ründajatest vastutusele võetud ning neist enamiku suhtes on läbi viidud vaid väiksemad distsiplinaarmenetlused.

Umbes kuuendik juhtumitest sisaldas vägistamist. Enamik ohvritest olid poisid ning rohkem kui pooled olid kuni 13-aastased.

Rünnakud toime pannud vaimulikud viidi sageli üle uutesse kogudustesse, keda aga nende tegevuse kohta ei hoiatatud.

Uuringu tellinud Saksa piiskoppide konverentsi pressiesindaja, piiskop Stephan Ackermann ütles, et kirik tulemustest jahmunud.

"Me teame seksuaalkuritegude ulatust, mis on uuringus esitatud. Me oleme jahmunud ja tunneme häbi," ütles ta.

Ta lisas, et uuringu eesmärk oli ohvrite nimel heita valgust kiriku tumedamale poolele ning see, et kirik ise näeks tehtud vigu ja saaks vältida nende kordumist.

Ackermanni sõnul lekitati raport ajakirjandusse enne, kui kirik ise seda nägi. Tema sõnul on kirik plaaninud avada nõustamisliinid inimestele, keda toimunu on mõjutanud.

Uuringu viisid läbi kolm Saksamaa ülikooli, kasutades 38 000 dokumenti 27 piiskopkonnast. Autorite sõnul võib kuritarvitamiste tegelik ulatus olla avastatust veel suurem, sest mõned dokumendid on hävitatud või muudetud.

Saksamaal koostatud raport on kõige hiljutisem paljastustest, mille kohaselt on roomakatoliku preestrid üle maailma aastakümnete jooksul lapsi seksuaalselt kuritarvitanud.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: