Solvak: vene kaardile mängimine ei tooks valimistel enam senist edu

Mihkel Solvak.
Mihkel Solvak. Autor/allikas: erakogu

Politoloog Mihkel Solvak usub, et vene kaardile mängimine ei too parteidele eelseisvatel valimistel varasemaga võrreldes samaväärset edu.

"Ma ei kahtle, et rahvusteema valimiste eel üleval on, aga enam ei õnnestu suurele hirmule mängida loogikaga, et hääletage meie poolt, sest muidu juhtub midagi hullu," rääkis Solvak ERR-ile.

See on Solvaku sõnul Reformierakonnale edu toonud, kuid enam ei saa alternatiivi nii pildile mängida.

"Rahvusküsimuse teema on sellevõrra Keskerakonnale lihtsam, sest neil pole enam seda varasemat taaka. Nad on valitsuses olnud ja võtmeküsimustes - välispoliitikas ja kaitsepoliitikas - eelmiste valitsustega sama joont ajanud. Nad saavad selgelt viidata järjepidevusele," selgitas Solvak.

"Sellist ohtu, et meil on venemeelne seltskond võimul, mida üritati selle valitsuse võimuletulekul pildile tõsta, on Savisaare taandumise ja Ratase ohjade võtmisega ära maandatud. Keskerakonnal on tugev positsioon ära neutraliseerida see teema," lisas ta.

Rahvusküsimuse teemat on viimasel ajal tõstatanud pigem EKRE ning Solvaku hinnangul tuleb see asjaolust, et EKRE on ühe teema seltskond olnud.

"Kui põgenike ja sisserände teema vaibus, on nad otsinud uut teemat. Nüüd nad on jälle rahvuse teema üles tõmmanud, aga ma ei julgeks väita, et selle alusel nad domineeriva positsiooni saavutavad," prognoosis Solvak.

EKRE on seeläbi olnud Reformierakonnast rohkem pildil ja moodustanud Keskerakonnaga telje, mis Reformierakonna jaoks on ohutuli.

"Reformierakond ei saa oma seisukohtadega nii vaikseks kindlasti jääda. Kui keegi agendat seab, siis teiste lähenemine on paratamatult see, et nad reageerivad sellele. See on tavaline, et kes tooni ette annab, paneb teised reageerivasse olukorda," sõnas Solvak.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: