Luureskandaal viis Ratase ja Helmed teravasse sõnasõtta

Peaminister Jüri Ratas (KE) sattus Mart ja Martin Helmega (EKRE) riigikogu infotunnis riigireeturluse teemal teravasse sõnasõtta. Mart Helme süüdistas Ratast, et ta keeldub tunnistamast ohtu, mida kujutavad vene rahvusest inimesed julgeolekuasutustes. Ratas ütles vastuseks Helmele, et ta õõnestab Eesti riiki.

EKRE riigikogu fraktsiooni esimees Martin Helme küsis Rataselt seoses hiljutise luureskandaaliga, kas valitsus teeb sellest mingid järeldused ja kas luure hakkab rakendama erilist, tihedamat rahvuspõhist lisakontrolli.

Ratas viitas oma vastuses põhiseadusele ja ütles, et kõik on seaduse ees võrdsed ning kedagi ei tohi diskrimineerida rahvuse, rassi, nahavärvuse, soo, keele, päritolu, usutunnistuse, poliitilise või muude veendumuste, samuti varaliste ja sotsiaalse seisundi või muude asjaolude tõttu.

Helme vastas teravalt. "Jaa, ma arvan, et seal põhiseaduses ei ole küll kirjas, aga kedagi ei tohi diskrimineerida ka selle eest, et ta on tuimakstegevalt rumal. Ja see jutt, mida praegu teie rääkisite ja mida räägib siis kogu meie n-ö ametlik propaganda, on lihtsalt tuimakstegevalt rumal, et me keeldume nägemast riske," sõnas Helme.

"Meil on vahele võetud umbes 20 agenti või luurajat, kellest siis 14 või 15 on olnud venelased. Kui sellest ei tehta mingeid järeldusi, kui praegu ei tehta mingeid järeldusi sellest, et inimene, kelle isa ja vanaisa on ka Eesti iseseisvuse vastu võidelnud, et rahvus on motivaator, et see on oluline osa identiteedist ja lisarisk, kui inimesed kõrgetel kohtadel sensitiivse informatsiooniga, julgeolekualase sensitiivse informatsiooniga ei ole eestlased, kui sellest ei tehta järeldusi, siis te ju põhimõtteliselt suunate meid järgmistele suurtele luurealastele katastroofidele. Kas te seda mõistate?" küsis Helme.

Ratas viitas seepeale taas põhiseadusele ja lisas, et samuti on seadusega keelatud ja karistatav õhutada vihkamist, vägivalda ja diskrimineerimist ühiskonnakihtide vahel.

"See, mida te välja toote, on minu meelest lausa õõvastav, et kuidas te ütlete seda, et osa Eesti elanikkonnast siia ühel, teisel või kolmandal põhjusel ei kõlba. Nagu ma ütlesin, riigireetmine ei ole seotud sellega, missugune on selle inimese kodune keel või emakeel. Riigireetmine on seotud isikuomadustega, kahjuks negatiivsete isikuomadustega," rääkis peaminister.

"Ma arvan, et õõnestada Eesti ühiskonda siin rahvuse pinnalt riigireetmise osas on väga vale ja, tuleb öelda kahjuks, ka väga ohtlik samm," lausus Ratas.

Seejärel jõudis küsimuse kord EKRE esimehe Mart Helme kätte, kes Ratasele oma rahulolematust väljendas. "Te ei saa mitte millestki mitte midagi aru. Ja ilmselt poliitilistel põhjustel, sest teie erakonnal on teatavasti koostööleping Ühtse Venemaaga, teie valijaskonnast enamuse moodustavad vene rahvusest inimesed ja selge see, et selles olukorras te keeldute tõele näkku vaatamast," ütles ta.

"Kas te tunnistate fakti, et vene rahvus on lisariski moment ja siin ei ole inimõigustega ega põhiseadusega midagi pistmist? See ei ole diskrimineerimine, kui neid põhjalikumalt kontrollitakse," esitas Mart Helme Ratasele küsimuse. Ratas süüdistas seepeale Helmet Eesti riigi õõnestamises. "Minu meelest te õõnestate Eesti riiki," ütles Ratas.

"Ma usun, et ka nendes sõnades, mida te kasutasite oma küsimuse esitamisel, et lahterdada inimesi, kelle kodune keel on vene keel või kelle kodune keel on eesti keel, ja öelda, et ühed on siia sobilikud ja teised ei sobi siia mitte, ja kui venekeelses inimesed tahavad kuskile kandideerida, siis nad peavad mingisuguseid tihedamaid sõelasid läbima kui näiteks eesti rahvusest Mart või Jüri, siis ma arvan, et see kindlasti ei ole õigusriigi ega demokraatilise riigi aluspõhimõte," ütles Ratas lõpetuseks.

Kaitsepolitsei, riigiprokuratuur ja kaitsevägi andsid möödunud nädala kolmapäeval teada, et prokuratuuri taotlusel on Harju maakohus võtnud vahi alla major Deniss Metsavase ja tema isa, 1953. aastal sündinud Pjotr Volini, keda kahtlustatakse riigireetmises.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: