Erakondade esimeeste debatt: valitsus ei kuku, eelarvevaidlus tuleb terav

Riigikogus esindatud erakondade esimeeste debatil Eesti Televisiooni saates "Esimene stuudio" tõdesid kõik osapooled, et praegune koalitsioon jääb püsima, kuid opositsioon lubas riigieelarve arutelul riigikogus olla jõuline ja oma tahtmisi nõuda.

Peaminister ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas ütles, et valitsus püsib kindlalt ja jätkab kuni kevadel toimuvate riigikogu valimisteni töiselt. "Sellesse ma usun."

Koalitsioonil nappi häälteenamust Ratas probleemiks ei nimetanud, öeldes, et Eestis on edukalt hakkama saanud ka vähemusvalitsused, kel riigikogus vähem hääli kui opositsioonil.

Sotsiaaldemokraatliku erakonna (SDE) esimees Jevgeni Ossinovski ütles, et tema ka tema valitsusliidu lagunemise pärast ei muretse. "Tuleb jätkata tööd, et kõigil Eestis on võimalik väärikalt elada," lausus Ossinovski.

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder, et praeguses riigikogus on killustunud ka opositsioon ja nad pole võimelised uut valitsust moodustama. Häältenappuse kohta sõnas Seeder: "On eluterve parlamentaarne tava, et räägitakse opositsiooniga läbi."

Reformierakonna esimees Kaja Kallas lausus, et peaministri umbusaldamiseks tema põhjust ei näe, kuid suureks proovikiviks saab riigikogus riigieelarve arutelu. "Laekumata aktsiisid ja käibemaksu jäävad riigieelarve aina väiksemaks. Nende summade eest saaks tõsta näiteks õpetajate palku ja teha palju muud kasulikku. Ümbrikupalkade osakaal on tõusuteel ja kasvab varimajandus. Eesti inimene ei lähe autosid põletama, vaid hoiab rusika taskus."

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) Mart Helme sõnul pole ka neil soovi hakata valitsust kukutama. "Aga eelarvega saate valu ja välku näha, sõltute aknaalustest ja saate opositsiooniga kompromisse teha."

Vabaerakonna esimees Andres Herkel ütles, et niinimetatud aknaalune seltskond ehk fraktsiooni mitte kuuluvad saadikud hääletas viimati nagu soovis võimuliit. Riigieelarvest rääkides lausus Herkel, et kütuseaktsiisi langetamine mõjutaks Eestit positiivselt. "Aga aktsiisipoliitika eksimusi pole lõplikult võimalik parandada. Lisaks on majanduses ülekuumenemise oht ning valitsus on praegu hea jagaja positsioonis."

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: