Keskerakond soovib ettevõtetele pöördtõendamise kohustust ({{commentsTotal}})

Jaanus Karilaid.
Jaanus Karilaid. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Riigikogu õiguskomisjoni esimees Jaanus Karilaid (KE) soovib seadustada ettevõtetele suuremahuliste rahaliste tehingute korral tagasipööratud tõendamiskohustuse. Praegu valmistavad eelnõud ette rahandus- ja justiitsministeerium.

"See eelnõu tuleb sügisel vastu võtta. See annab kindlasti läbipaistvust juurde, see annab võimaluse rahapesu vastase võitlusega tõhusamalt tegeleda. Kõige olulisem on see, et eelnõu peab olema selline, mis praktikas ka toimiks," ütles Karilaid ERR-ile.

Karilaid ei soovinud veel eelnõu sisu täpsemalt selgitada, kuna seda ei ole veel olemas, aga ta rääkis ära, mis on selle peamine eesmärk ja põhimõte.

"Suuremahuliste tehingute puhul on tõendamiskohustus, et tuleb ära näidata pangale raha päritolu. Aga enne ei tahaks detailidesse minna, kui on rahandus- ja justiitsministeerium toonud selle õiguskomisjoni," sõnas Karilaid.

Karilaid loodab eelnõud õiguskomisjoni laual näha oktoobrikuus. "Ma arvan, et selle eelnõuga on võimalik juba oktoobri keskel tutvuda. Suure tõenäosusega on see suures saalis oktoobri lõpus. Ja vastu võiks ta võtta detsembris või jaanuaris," lausus Karilaid.

Õiguskomisjoni reformierakondlasest liige Mati Raidma jäi eelnõu suhtes äraootavale seisukohale. Ta ütles, et pöördtõendamine võib olla rahapesu vastu võitlemisel küll tõhus meede, ent ta ootab ära eelnõu täpse sõnastuse.
"Täna ta tundub mõistlik, aga ootame ära konkreetsed sätted ja konkreetse ettepaneku regulatsioonist," ütles Raidma ERR-ile.

"Asi puudutab suuremat valdkonda. Tänast seisu ja riikide võimekust rahapesi teemadel kaasa rääkida ja seda globaalset probleemi ohjata. Täna on vara anda veel konkreetset kommentaari, ootame selle eelnõu ära. Ja tegelikult on küsimus palju laiem. Komisjonis on käsil erinevate ametkondade ja ministeeriumide kuulamine. Loodame, et ka nendest kohtumistest koorub välja uusi ideid ja ettepanekuid, kuidas parandada seda olukorda ka seadusandluses," rääkis Raidma.

Toimetaja: Aleksander KrjukovHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: