Hiina: Interpoli vahistatud eksjuht võttis pistist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1538964720000 | amCalendar}}
Meng Hongwei 2017. aasta juulis.
Meng Hongwei 2017. aasta juulis. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Interpoli septembris kaduma läinud hiinlasest eksjuht, kelle Hiina võimud on vahi alla võtnud, võttis pistist, teatas Hiina julgeolekuministeerium esmaspäeval.

Pühapäeval tagasi astunud Meng Hongwei "võttis altkäemaksu ja teda kahtlustatakse seaduserikkumises", ütles ministeerium. Rohkem üksikasju süüdistuse ega Mengi asukoha ja elamistingimuste kohta ministeerium ei avaldanud.

Uurimine "näitab selgelt seltsimees (president) Xi Jinpingi" meelekindlust võitluses korruptsiooni vastu, seisis ministeeriumi avalduses, milles viidati Hiina presidendile.

Rahvusvaheline politseiorganisatsioon Interpol teatas pühapäeval, et Meng pani ameti maha ja otsus jõustus viivitamatult. Uute juhivalimisteni novembris täidab Interpoli presidendi kohuseid üks Lõuna-Korea ametnik. Politseiorganisatsiooni igapäevane toimimise tagamine on peasekretäri ülesanne, kes on alates 2014. aasta novembrist sakslane Jürgen Stock.

Mengist kuuldi viimati 25. septembril, kui ta asus Lyonis Hiinasse sõitnud lennukile.

Tema kaasus võib määrida Pekingi püüdlusi saada hiinlastest ametnikke rahvusvaheliste organisatsioonide etteotsa, ütlevad analüütikud.

Interpoli ei teavitatud Mengi kinnipidamisest ette ja amet pidi küsima Hiinalt "selgitust" tema asukoha kohta.

Meng tõusis Hiina sisejulgeoleku aparaadis kõrgele kohale ajal, mil seda juhtis Xi üks põhirivaale Zhou Yongkang. Tema mõisteti 2014. aastal süüdi korruptsioonis ja pandi eluks ajaks vangi.

Julgeolekuministeerium kutsus "sügavalt mõistma Meng Hongwei pistisevõtmist" ning "põhjalikult kõrvaldama Zhou Yongkangi hävitavat mõju".

Mengi tegi 2004. aastal asejulgeolekuministriks Zhou.

Interpol: kadunud hiinlasest juht Meng pani ameti maha

Rahvusvaheline politseiorganisatsioon Interpol teatas pühapäeval, et selle hiinlasest juht Meng Hongwei on pannud ameti maha, lahkumine jõustub viivitamatult.

Tema kohuseid hakkab ajutiselt täitma lõunakorealasest asepresident Kim Jong Yang, seisab Interpoli avalduses.

Interpoli esimese hiinlasest presidendi Mengi naine Grace Meng on varem öelnud, et tema hinnangul on mees ohus. Tema sõnul sisaldas mehe üks viimaseid sõnumeid emootikoni, mis tähendab ohtu.

Hiinas on varem nädalateks või kuudeks kadunuks jäänud mitmeid kõrgeid valitsusametnikke, miljardäridest ärimagnaate ja meelelahutustegelasi. Uuesti on nad välja ilmunud sageli kohtualusena.

Interpoli igapäevase operatiivtöö eest vastutava peasekretäri Jürgen Stocki sõnul ootab agentuur Hiina selgitusi Mengi asukoha kohta.

Prantsuse politsei on alustanud seoses tema kadumisega omapoolset juurdlust.

64-aastane Meng on elanud oma naise ja kahe lapsega Prantsusmaal sestsaadik, kui ta 2016. aastal neljaks aastaks Interpoli juhtima valiti.

Politseiorganisatsioon teatas, et valib uue presidendi järgnevaks kaheks aastaks oma peaassambleel Dubais, mis leiab aset 18.-21. novembrini.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: