USA toetas Lõuna-Korea kandidaati Interpoli presidendiks

Interpoli peasekretär sakslane Jürgen Stock.
Interpoli peasekretär sakslane Jürgen Stock. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

USA avaldas teisipäeval toetust Interpoli juhi ametisse kandideerivale Lõuna-Korea kandidaadile Kim Jon-yanile, kelle vastaskandidaadiks on Venemaa esindaja.

Kim on hetkel juhi kohusetäitja. Hääletus peaks aset leidma kolmapäeval Dubais, Interpoli aastakonverentsi viimasel päeval. Eelmine president Meng Hongwei peeti Hiinas korruptsioonis süüdistatuna kinni.

"Me toetame tugevalt presidendi kohusetäitjat Kim Jong-yangi," ütles Pompeo ajakirjanikele. "Me julgustame riike ja organisatsioone, mis kuuluvad Interpoli ja austavad seaduste ülimuslikkust, valima ausat liidrit. Me usume, et härra Kim just seda on."

Kriitikud on kutsunud Interpoli üles mitte valima organisatsiooni juhiks Vene kandidaati Aleksandr Prokoptšukki, kartuses, et Moskva kasutab seda seda positsiooni oma poliitiliste vastaste ründamiseks.

Prokoptšuk on praegu Interpoli asepresident ja soosituim kandidaat presidendi kohale.

Esmaspäeval ärgitasid venelase kandidatuuri tagasi lükkama ka USA senaatorid Jeanne Shaheen, Roger Wicker, Chris Coons ja Marco Rubio. "Kui Interpol valib kindralmajor Aleksandr Prokoptšuki uueks presidendiks, on see nagu paneks rebase kanakarja valvama," ütlesid senaatorid.

"Venemaa kuritarvitab Interpoli pidevalt oma poliitiliste vastaste, teisitimõtlejate ja ajakirjanikega arvete klaarimiseks ja nende tagakiusamiseks," lisasid senaatorid, kelle väitel on Prokoptšuk isiklikult seotud hirmutamisstrateegiaga.

Vene kandidaadi suhtes on väljendanud muret ka Vene opositsioonäär Aleksei Navalnõi, keda on korduvalt Venemaal vahi alla võetud. "Meie meeskond on kannatanud Venemaal Interpoli ahistamise käes poliitilise tagakiusu eesmärgil," ütles Navalnõi Twitteris. "Ma ei usu, et president Venemaalt aitaks selliseid rikkumisi vähendada," lisas ta.

Analüütikute sõnul on Interpoli presidendi positsioon valdavalt tseremoniaalne, oluliselt suuremad volitused on organisatsiooni peasekretäril, kelleks praegu on sakslane Jürgen Stock, kirjutab AFP.

Isegi kui Venemaa kandidaati Interpoli uueks presidendiks ei valita, siis Moskva oskab ikkagi rahvusvahelist politseiorganisatsiooni enda huvides ära kasutada, ütles julgeolekuanalüütik Andrei Soldatov AFP-le.

"Isegi, kui inimesi ei anta Venemaale välja, seisavad nad silmitsi probleemidega," sõnas ta. "Interpoli poolt tagaotsitavate isikute maine on kahjustada saanud ning neid peetakse piiripunktides kinni."

"Interpol on süsteem, mida Venemaa on õppinud hästi enda huvides kasutama," lisas Soldatov.

Valimiste võitja jääb ametisse Mengi ametiaja lõpuni 2020. aastal.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: