Erakonnad lubavad kaotada lasteaia kohatasud

Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

Lasteaia kohatasude kaotamine üle Eesti on vähemalt kolme erakonna valimislubadus eelolevatel riigikogu valimistel. Teised riigikogu erakonnad ei ole selles osas veel lõplikult kokkuleppele jõudnud, kuid enamik neist toetab seda ideed. Alusharidus on Eestis omavalitsuste vastutusalas ja kui hakata selles riigi tasandil muutusi tegema, tuleb omavalitsustega leida kompromiss saamata jäänud raha osas.

Sotsiaaldemokraatlik Erakond teatas täna lubadusest kaotada üle Eesti ära lasteaiakohatasu ja ka toiduraha maksmine. Praegu on lasteaiakohatasu omavalitsuseti väga erinev olles suuremates kohtades 60-70 eurot. Saamata jäänud tulu tuleb sotside lubaduse kohaselt riigil omavalitsustele kompenseerida, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimees Jevgeni Ossinovski märkis, et praegu kompenseerib lasteaia kohatasu väga väikese osa kohamaksumusest - kuskil 10-20 protsenti. "Meie nägemus on väga lihtne - lapsevanemalt seda raha võtta ei tohiks. Teiseks peab riik need kulud omavalitsusele kompenseerima," rääkis Ossinovski.

Sotside hinnagul läheb taoline süsteem riigile maksma 65 miljonit eurot aastas. Ka Keskerakond toetab oma programmis tasuta alusharidust.

"Et kohatasu ei oleks, et oleks õppevahenditel rohkem vahendeid, et riiklik õppekava oleks ühendatud, et ta tõesti oleks haridussüsteemi osa. Ja et toit oleks tasuta," sõnas haridus- ja teadusminister Mailis Reps (KE).

Keskerakonna juhitav haridusministeerium on aga tegelikult ette valmistamas alushariduse reformi, mille üks osa näeb samuti ette täielikult või osaliselt tasuta alusharidust, samas aga ka selle kohustuslikuks muutmist. See seaduseelnõu liigub aga edasi järgmise koalitsiooni kätte menetlemiseks.

Opositsiooniline Reformierakond ei ole alushariduse tasustamise osas oma valimisprogrammis veel üksmeelele jõudnud. Erakonna juhatuse liige Kristen Michal isiklikult toetab lasteaiakohatasude kaotamist.

"Eks me peame hindama, millisel viisil see oleks tehtav, aga pritsiibina ma saan isiklikult öelda, et alusharidus on eestikeelne algusest peale, pigem osalustasuta, nagu on põhiharidus, nagu on gümnaasiumiharidus. Pigem kõrgharidus on see, kus eraraha peaks kaasama. Iga inimene saab oma raha eest parimaid valikuid teha," ütles Michal.

Konservatiivse rahvaerakonna (EKRE) esimehe Mart Helme sõnul tuleks samuti selleks, et meil tulevikus rohkem lapsi sünniks, tagada neile võrdsed võimalused.

"Põhimõtteliselt me seda toetame. Aga ma tahan lisada, et meie juba eelmiste valimiste eel rääkisime sellest, et lapsed peavad saama tasuta huvialaringi. Igale lapsele vähemalt üks tasuta huvialaring," sõnas Helme.

Erakond Isamaa ei poolda lasteaiakohatasude täielikku kaotamist, vaid vajaduspõhist süsteemi, kus lasteaiakohad on tasuta mitmendale lapsele peres või majanduslikes raskustes perede lastele. Millisel kujul see teema Isamaa valimisplatvormi jõuab, on alles arutlusel.

Lasteaia kohatasu kaotamist toetab ka Vabaerakond, kelle valimisprogrammis seisab: "Seisame selle eest, et igale lapsele oleks tagatud tasuta kodulähedane lasteaia- ja põhikoolikoht ning võimalus osaleda meelepärases huvitegevuses."

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: