Eesti vanimas krematooriumis on 25 aasta jooksul tuhastatud üle 65 000 lahkunu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

25 aastat tagasi avati Eesti ja ühtlasi Balti riikide esimene krematoorium. Nüüdseks tuhastatakse Eestis umbes pooled surnutest.

Tallinna Krematooriumis veerand sajandi jooksul tuhastatud 65 541 surnukeha

Krematooriumi rajamine pole just tavaline äriidee. Tallinna krematooriumi juhatuse esimees Rein Piilpärk selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et kõik algas rohkem kui 25 aastat tagasi täiesti isiklikust soovist kunagi tulevikus tuhastatud saada.

"Mul endal oli kurb kogemus, kus tuli vanaema matusel osaleda ja see oli masendav ja ebameeldiv ka. Siis ma mõtlesin, et mina soovin tuhastamist," meenutas Piilpärk.

Piilpärk käis krematooriumi tegevust ja tuhastamise tööd USA-s uurimas ning ostis sealt algul ühe ja hiljem ka teise ahju.

Veerand sajandi jooksul on krematoorium laienenud ka Tartusse.

Tallinna Krematoorium töötab viis päeva nädalas kella 9-17, keskmiselt tuhastatakse selles majas 3000 kadunukest aastas.

Esimest klienti mäletab Piilpärk siiani. "Esimene klient oli üks eelmise vabariigi aegne tütarlastegümnaasiumi kooliõpetaja, kes ütles oma pojale, et tema enne ära surra ei saa, kui Eestis on krematoorium. Nii läkski, et tema oli meie esimene klient," rääkis Piilpärk.

Töö pole kergete killast ja krematooriumi kohta levib mitmeid linnalegende. Näiteks see, et tuhastakse mitu inimest korraga ja kelle lähedased varem kohale jõuavad, saavad rohkem tuhka. Krematooriumiahjud pole lihtsalt nii suured, et sinna mitu surnukeha sisse mahuks.

Võimaluse korral püüavad krematooriumitöötajad lähedaste soove arvestada. Väga tihti pannakse kirstu kaasa isiklikke asju.

"Mõnel inimesel on konkreetsed soovid ja me pole kellelegi ära keelanud, kui keegi midagi seadusevastast ei taha teha. Üks härrasmees oli buddausku ja tema palus, et ta saaks oma isale laulda mantraid ahju kõrval ja ta tund aega lauliski ja polnud mingeid probleeme," kirjeldas Piilpärk.

Kokku on Tallinna Krematooriumis veerand sajandi jooksul tuhastatud 65 541 surnukeha. Pärast põletamist jääb inimesest järele kaaluliselt enam-vähem sama kogus, mis sündides ehk umbes kolm kilo.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: