Selge sõnumi auhinna said teiste seas Vikerraadio "Teadusuudis" ja Tänaku kaardilugeja

{{1539754800000 | amCalendar}}

2018. aasta selge sõnumi auhinna saavad Vikerraadio hommikuprogrammi "Vikerhommik" rubriik "Teadusuudis", Eesti Ekspressi karikatuurirubriik "Ernitsa maailm", digiuudiste veebileht geenius.ee ja riigikontrolli tegevus. Eriauhinna pälvisid Risti koguduse õpetaja Annika Laats ja Ott Tänaku kaardilugeja Martin Järveoja.

Võistluse patroon õiguskantsler Ülle Madise annab võitjatele auhinnad üle kolmapäeval õiguskantsleri majas toimuval galal. ERR.ee teeb kell 14 algavast galast otseülekande.

Ülle Madise on öelnud, et ametlik tekst ei pea olema kantseliitlik sõnakuhi, mille all lebab lämbunud mõte. Tema arvates on tsunftide salakeelte ja tsunftivälistele inimestele ülalt alla vaatamise aeg möödas.

Parima selge sõnumiga tarbeteksti auhinna pälvib "Vikerhommiku" rubriik "Teadusuudis". Võistlust korraldava Eesti Keele Instituudi teate kohaselt on teadusajakirjanik Priit Ennetil suurepärane oskus tuua viimased teadusuuringud ja -uudised arusaadavas keeles laiema auditooriumini.

Priit Ennet. Autor: Tanel Valdna /ERR

Tarbeteksti kategoorias märkis hindamiskomisjon ära Vikerraadio "Peresaate", Hille Hinsbergi ja Urmo Kübara "Kaasamise käsiraamatu" (2014) ning ERR-i raadiosaadete ja artiklite sarja "Kuidas elada sajani, aga veel 90-selt möllu teha".

Parima selge sõnumiga tarbepildi auhind läheb rubriigile "Ernitsa maailm". Heiki Ernitsa igal nädalal Eesti Ekspressis ilmuv karikatuur "Ernitsa maailm" on päevakohane, vaimukas ja arusaadav.

Tarbepildi kategoorias märgiti ära Tervise Arengu Instituudi liikumispüramiid ja Tallinna jalgrattateede kaardirakendus.

Parim selge sõnumiga tarbetekst koos tarbepildiga on digiuudiste veebileht geenius.ee. Veebileht on juba kolm aastat toonud keerulised tehnoloogiateemad inimesteni lihtsalt ja loogiliselt, märgivad korraldajad.

Kategoorias tarbetekst koos tarbepildiga märgiti ära e-ajakiri edasi.org, ETV arutelusaade "Suud puhtaks" ning Eesti Haigekassa ja Eesti Hambaarstide Liidu projekt "Suukool".

2018. aasta selge sõnumi edendaja on riigikontroll, kelle eesmärk on olnud juba aastaid esitada kõik oma materjalid viisil, et need oleksid sõnavahuvabad ja maksumaksjale mõistetavad.

Edendaja kategoorias märgiti ära statistikaamet ja maanteeamet.

Eriauhinna pälvisid Risti Koguduse õpetaja ja hingehoidja Annika Laats ja Ott Tänaku kaardilugeja Martin Järveoja. Annika Laats pälvis avalikkuse suurema tähelepanu mullu pärast sõnavõttu saates "Suud puhtaks", kus ta astus välja samasooliste paaride kaitseks.

Ettepaneku tunnustada Martin Järveoja selge sõnumi auhinnaga tegi aga riigiametnik Hannes Rumm, kes Maalehe kolumnis tõstis esile tema rolli eesti keele saadikuna maailmas, öeldes: "Sajad miljonid inimesed näevad teleri otseülekandes, kuidas just nende Martin Järveoja napisõnaliste ja ülitäpselt edastatud sõnumite järgi juhib Ott Tänak pöörasel kiirusel autot pimesi ühest kurvist teise./.../Martin Järveoja on aastal 2018 eesti keele esikõneleja, sest ükski teine eestlane ei kasuta oma emakeelt nii suure publiku kuuldes nagu tema."

2018. aasta selge sõnumi auhinna võistlustöid hindas Eesti Keele Instituudi, Eesti Keeletoimetajate Liidu, Euroopa Komisjoni Eesti Esinduse, Eesti Kujundusgraafikute Liidu, E-riigi Akadeemia ja OÜ Spurt esindajatest koosnev komisjon.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: