Följeton | Ohoo, veel üks "Panga" arvustus

Kaader seriaalist
Kaader seriaalist "Pank" Autor/allikas: Jekaterina Abramova

"Panka" juba vaatasid? Kindlasti vaata enne, kui edasi loed, sest see arvustus spoilib kogu esimese episoodi viimseni ära.

Nagu teisedki arvustajad, olen sada protsenti nõus sellega, et "Pank" on hästi tehtud seriaal. Mis seal ei saakski meeldida? Kõik karakterid pritsivad taotluslikult ülestiliseeritud olukordades tsiteeritavaid repliike ja repliigitavaid tsitaate nagu parimates Quentin Tarantino või Guy Ritchie filmides. Iga kaader on justkui raamatust "TOP 100 parimat kompositsiooni". Ja need visuaalsed kujundid!? Oh jummel!

Kujundid pole Eesti filmides iseenesest midagi uut. Mäletame ju viimset reliikviat filmist "Viimne reliikvia". Samuti on iga eestlase mällu sööbinud unustamatu koogistseen filmist "Täna öösel me ei maga", mille tähenduse üle vaidlevad kriitikud tänapäevani.

See, millist ajaloolist tegelast keegi etendab, hekseldati "Panga" puhul üsna kiiresti läbi, aga üks arvustaja kirjutas, et ei saa päris hästi aru, mida üks või teine kujund sümboliseerib. Aga mina, päris telekriitik, tean. Kohe ütlen teilegi, et ka tavainimene oleks enne teise episoodi linastumist täna õhtul reel ja oskaks teisigi kujundeid ära tunda ja tõlgendada. Süsteem iseenesest on lihtne.

Kohe esimesest stseenist alates võib harilik televaataja häbelikult punastada, kuna näeb vett, rohelust ja paati, kus lebab mees, aga ei oska sellest midagi arvata. Ärge muretsege – ma kohe paljastan. Siinkohal polegi tegelikult tähtis, mis stseenis on, vaid mida seal pole. Kas panite tähele, et näha polnud ühtegi liblikat?! Jätke see kindlasti meelde, sest seda infot läheb hiljem tarvis.

Järgmises kaadris kakleb üks gäng teise gängiga. Aegluubis. Nüüd on see koht, kus tavaline televaataja võib rahuliku südamega lihtsalt vaadata ja nautida, kuna kõik ei pruugigi olla sümbol. See kaader viib meid äratundmisrõõmus tagasi pöörastesse 90-ndatesse, sest kes meist poleks tollal osalenud tigedates stiliseeritud massikaklustes? Aegluubis.

Mikrolaineahjus keerlev vorst versus boeuf à la tartare peenes restoranis. Võiks ju arvata, et see sümboliseerib värskelt arenenud erinevate Eestide vahelist konflikti, aga tegelikult mitte. Tegelikult on vorstil palju suurem kaal. Tundub tõesti tähtsusetu, aga palun jätke see vorst meelde nagu puuduvad liblikad paadistseenis.

Tanklastseenist, kus peategelased omavahel esimest korda kohtuvad, tasub veel meelde jätta (üllatus)munad, kuna näeme neid ka hiljem. Ja ühekroonine sümbol jätke ka meelde. Samuti toonitan veel korra, et ärge unustage vorsti.

Verine pankuri visiitkaart? Kujund ärimaailma jõhkrusest? Vaevalt küll – veriselt visiitkaardilt on keeruline teksti lugeda nagu on keeruline ette näha oma tulevikku panga liidrina. Meelde jätta fakt, et panganduses karjääri tegemiseks piisab, kui oskad peast arvutada ja demonstreerid seda kõigile oma klientidele. Sarja nautimiseks seda vaja pole, aga ehk tahab keegi meist paremat tööd.

Ja rikka mehe auto vaese mehe auto kõrval? Selle võite unustada. Vahel on auto lihtsalt auto.

Neli hõrenenud juuksepiiriga alluvat ja üks juuksepahmakaga ülemus Eesti Pangas? Jällegi mitte niivõrd sümbol kui karjäärivihje soetamaks tumenetist kahtlaseid peanahatoonikuid.

Edasi tuleb see koht, kus peategelane siseneb panka, (üllatus)munad peos. Ma ju ütlesin, et need (üllatus)munad tuleb meelde jätta! Siin nad nüüd on uuesti ja sümboliseerivad midagi… fallilist?! Ma ei ütle ette, kus – jäägu see televaatajale piltmõistatuseks – aga me näeme neid (üllatus)mune veel.

Verine valamu ja Ärileht? Ma arvan, et need sattusid kõrvuti kogemata.

Järgnevalt peab Eesti Panga "ülekuulamisel" üks meie väljamõeldud panga asutajatest sütitava kõne, kus mainib ära palju objekte, millega tutvusime alles 90-ndatel. Ärge muretsege, see iseenesest lahe kõne ei tähenda mitte midagi, aga palun jätke meelde pestokaste, kuna näeme seda imet episoodi lõpus oma silmaga.

Meeleheitlik pangaröövel jääb vaeste meeste auto alla. Siinkohal panin saate pausile ja mõtlesin korra järele – kas tõepoolest homo homini lupus est? Või on minu kui homo sapiensi probleem hoopis cogito ergo sum? Kas homo erectus oleks olnud parem homo sapiens?

Kui panin sarja jälle mängima, ründas mind davidlynchilikult sürreaalne uudistesaade. Jäin uuesti mõtlema samadele küsimustele, mis mind tabasid enne, taustaks montaaž meie väljamõeldud panga kiirest edust.

Ja siis tuli peostseen trading roomis. Tahaksin jälle tavalist televaatajat lohutada, et kõik ei pruugi olla sümbol. Vahel tulebki lihtsalt nostalgiavooluga kaasa minna ja mõlgutada vanu häid aegu, sest kes meist poleks 90-ndatel kontoris kolleegidega diskovalguses amelenud ja kokat ninna tõmmanud? Aegluubis.

Ja siis see juhtus! Vesi, rohelus, paat ja nüüd tulid ka liblikad, keda nii väga esimeses stseenis igatsesime. Ring sai täis.

Kuid see pole ainus ring, mis täis sai. Vorsti mäletate? Vorst on nagu dildo, millega üks treideritest vehib ning luuletust tsiteerib. Luuletus ise polegi oluline, aga kui hoolega dildot vaadata, siis on ilmselge, et dildo on nagu peenis. Ja kui sinna juurde panna (üllatus)munad, mida samuti palusin meeles pidada, on komplekt täielik. Jah, tegemist on mehe suguelundiga.

Edasi on juba lihtne ning iga tavaline televaataja peaks nüüd oskama järgmisi kujundeid ära tunda. Kas vaese mehe kujuteldavat konti taga ajav koer on tõesti õnnelikum kui rikka mehe surev koer? Kas arvate, et tilkuv konditsioneer sümboliseerib peategelase murenevat reaalsust või on see lihtsalt tilkuv konditsioneer? Kas ühekroonine sümbol teab, et ta on sümbol?

Võib muidugi tekkida küsimus, et kas üldse tasub igalt poolt kujundeid ja sügavamat mõtet otsida? Kas ma poleks võinud seda pöörast reisi läbi 90-ndate pangandusmaailma lihtsalt vaadata ja nautida?

Ei, kindlasti mitte.

* Käesoleva artikli näol on tegemist följetoniga.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: