Veterinaar- ja toiduamet avastas Järvamaa kalakasvatuses kalataudi

{{1541061180000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Järvamaal Roosna-Alliku alevikus asuvas kalakasvanduses tuvastas veterinaar- ja toiduamet kalade vereloomeorganite infektsioosse nekroosi tekitaja, kuid haigus on inimestele ohutu.

Haigus tuvastati plaanilise proovivõtmise käigus. Haigus on inimestele ohutu, kuid selle levik toob kaasa majandusliku kahju kalakasvatajatele.

VTA Järvamaa keskuse juhataja Andrus Leisi sõnul kehtestati haiguse leviku tõkestamiseks OÜ Neli Elementi kalakasvatusele kuni epidemioloogilise uuringu tulemuste selgumiseni esialgsed piirangud.

"Kalakasvatuses tuleb jälgida bioohutusmeetmeid ning kalade ja võimaliku saastunud inventari ning sööda välja viimine kasvandusest on keelatud. Epidemioloogilise uuringu tulemustest lähtuvalt selgub, kas on vaja täiendavaid kitsendusi ning abinõusid," sõnas Leis.

Kalade vereloomeorganite infektsioosse nekroosi (IHN) puhul on tegemist viirushaigusega. IHN esineb vikerforellil ning teistel lõhelistel ning kahjustab enamasti noori lõhelisi.

Viirus nakatab igas vanuses kalu ning need jäävad viiruse kandjateks. IHN on laialt levinud kõikjal maailmas, sh Põhja-Ameerikas, Kesk- ja Lõuna-Euroopas, Kaug-Idas ja Venemaal Karjalas ja meie naabritel Soomes.

IHN viirushaigusega nakatunud kalu on lubatud tappa inimtoiduks, tingimusel, et neil puuduvad taudile viitavad kliinilised tunnused ja patoloogilised muutused.

Haiget kala pole võimalik ravida. Haigusest vabanemiseks tuleb kogu kasvanduse kalad hukata ja uutega asendada. Selleks tapetakse kalad (võib suunata inimtoiduks) ja kalakasvanduses tehakse pesu ning desinfektsioon. Mõneks ajaks jäetakse kalakasvandus tühjana seisma.

Ettevõtjale tähendab kalakasvanduse taastamine suuri kulutusi

Kalakasvanduses Neli Elementi tuleb nüüd hukata ligi 60 tonni kala, sealhulgas noorkalad ja maimud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Sunnitud müük tähendab meile puhast kahju üle 100 000 euro. Ja sama palju või isegi rohkem läheb maksma sunnitud paus. Et uuesti jälle kari taastada, selleks läheb kaks aastat, mille jooksul me ei saa midagi müüa, mille jooksul on ainult kulud," selgitas Neli Elementi OÜ tegevjuht Andres-Teet Merisalu.

Kuigi Roosna-Alliku kalakasvandusest võetud kordusproovide vastust veel pole, veterinaar- ja toiduamet ometi ei kahtle, et viirus on seal tõepoolest olemas.

Ettevõtja leiab, et riik on kalakasvatajad jätnud oma muredega üksi.

"Kalakasvatajad ei ole võrdsustatud seakasvatajatega, kellele ikkagi riik hüvitab suure osa kahjudest. Nõuded kehtestatakse, aga kedagi ei huvita, kas kalakasvataja ellu jääb või mitte," tõdes Merisalu.

Toimetaja: Marek Kuul, Olev Kenk, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: