Ülevaade: lõviosa Tallinna munitsipaalkorteritest asub Lasnamäel ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tallinna linnal on 4880 munitsipaalkorterit, millest suurem osa asub Lasnamäel. Ehkki linnalt kodu üürida on turuhinnast märksa soodsam, võlgnevad munitsipaalmajade elanikud linnale kokku üle 144 500 euro.

Tallinna vanimad munitsipaalmajad asuvad Kristiines: 1959. aastal ehitatud ja 1990ndate lõpus renoveeritud maja aadressil Energia 13, kus on 36 korterit, ning Sõpruse pst 5 asuv 140 korteriga hoone, mis ehitati 1963. aastal ja on praegu renoveerimisel.

2000ndatel rajati kõige enam munitsipaalmaju Lasnamäele ja Põhja-Tallinnasse: viis maja Hooldekodu teel, elamud Alvari, Pae, Kivimurru ja Loometsa tänaval. Põhja-Tallinnasse ehitati sel ajal Erika, Karjamaa ja Maleva tänava munitsipaalmajad.

Kokku on munitsipaalmajades 2233 korterit ning neist suurim on 4700-ruutmeetrise kogupindalaga maja Karjamaa tänaval, mis ehitati 2003. aastal.

Lisaks munitsipaalmajadele on linn ehitanud hulga üürimaju ka koostöös erasektoriga ja need on mõeldud konkreetsetele sihtgruppidele välja üürimiseks. Sellised majad asuvad eranditult Lasnamäel, kus Meeliku ja Raadiku tänavale kerkis ajavahemikus 2008-2011 lausa 19 elamut kogupindalaga üle 110 000 ruutmeetri ning kortereid on seal 1894. Üks Raadiku ja Meeliku elurajooni korteritest on antud MTÜ Linnalabor kasutusse, et nad sealsete lastega tegeleks.

Kokku on Tallinna linna omandis ja kasutuses 4880 eluaset, nendest linna omandis 2986 ja erasektorist kasutusse võetud 1894 korterit.

Mõned munitsipaalmajad kuuluvad ka linnaosavalitsustele - lisaks neljale kokku 360 korteriga majale Lasnamäel on üks niisugune ka Nõmmel ja seal on kortereid 34.

Ehkki linnakorterite hind on turuhinnast palju soodsam - ruutmeeter maksab vähem kui kaks eurot - leidub ka nende üürnike hulgas võlglasi, kuigi nende arv on Raepressi andmetel aastatagusega võrreldes kahanenud. Tänavuse aasta 30. juuni seisuga oli võlglasi 445 ning võlgade kogusumma oli üle 144 500 euro. 92 võlglase arved olid maksmata kolm kuud või kauem, rohkem oli aga lühiajalisi võlglasi.

Lisaks munitsipaalkorteritele on Tallinnal veel kuus sotsiaalmajutusüksust, mis on mõeldud vaheetapiks öömaja ning sotsiaal- või munitsipaalkorteri vahel. Sellistes majades antakse inimeste kasutada voodikoht ja eluks vajalikud asjad, kuid seal on ka kriisitoad, kuhu majutatakse näiteks õnnetuse tõttu kodu kaotanud peresid.

Tuulemaa, Paagi, Kauge ja Varre tänaval, Männiku teel ning Akadeemia teel paiknevates hoonetes on kokku 510 voodikohta, kuid need pole päris tasuta: täiskasvanule maksab koht ühekohalises toas 81 eurot ning kahe- või enamakohalises toas 60 eurot kuus.

Ehitusfirmad valib linn munitsipaalelamute rajamiseks riigihanke korras. Viimastel aastatel renoveeritud majadest oli Akadeemia tee 48 arstide ja õdede maja ning Uuslinna 3a õpetajate kodu ehitaja Ramm Ehituse OÜ. Sõpruse pst 5 ja Paagi tn 10 munitsipaalelamuid, mille ümberehitus saab valmis tuleval aastal, rekonstrueerib Nordlin Ehitus OÜ.

Eelolevail aastail plaanib Tallinn ehitada seenioride maja Koplisse Maleva 18, kuhu tuleb 80 korterit ning praegu käib projekteerimine. Ehitus läheb kokku maksma 7,5 miljonit eurot ja hoone avatakse 2020. aasta mais.

2021. aastal on kavas alustada Vasara tänava kvartali munitsipaalmajade projekteerimisega. Kokku umbes sada korterit peaks valmima etapiti aastatel 2022-2024.

2021. aastal alustatakse Lasnamäe sotsiaalmajutusüksuse projekteerimisega aadressile Punane 48a, kuhu on kavandatud kokku umbes sada voodikohta. Maja valmib 2022. aastal.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: