Digitellimuste madalam käibemaksumäär võib tulla juba 2020. aastal ({{commentsTotal}})

Mart Raudsaar
Mart Raudsaar Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Eesti Ajalehtede Liidu hinnangul võib Eestis juba 2020. aastal kehtima hakata madalam käibemaksumäär digitaalsetele ajalehtedele, ajakirjadele ja ka raamatutele. Teisipäeval arutas liit madalama maksumäära kehtestamist rahandusministeeriumiga, mida võimaldab kehtestada uus Euroopa Liidu direktiiv.

Teisipäevase kohtumise järel lepiti kokku, et teema juurde tullakse tagasi järgmise aasta esimeses kvartalis, ütles Eesti Ajalehtede Liidu tegevjuht Mart Raudsaar. Tema sõnul oli rahandusministeerium toetav, kehtestamaks digitellimustele madalam käibemaksumäär.

Samuti väljendas oma toetust rahandusminister Toomas Tõniste. "Toetan direktiivi muudatusi, mis annavad liikmesriikidele suurema otsustusõiguse e-väljaannete käibemaksu määramisel, minu hinnangul võiks sellega edasi liikuda küll," ütles Tõniste.

"Kuna tegu on maksupoliitilise otsusega, millel on mõju riigi eelarvele, siis peaks seda sisuliselt arutama riigieelarve strateegia raames. Enne seda tuleb aga läbi viia mõjude analüüs ja vajalikud arutelud, mida otsuste tegemisel aluseks võtta. Samuti vajavad kõigepealt lahendamist mitmed olulised tehnilised üksikasjad, näiteks kuidas määratleda e-väljaandeid või kuidas mõõta audiovisuaalse ja tekstilise sisu mahtu," lisas minister.

Raudsaare hinnangul on võimalik, et vajalikud analüüsid saavad valmis juba järgmise aasta jooksul, mistõttu võiks käibemaksumäära langetuse ellu viia juba 2020. aasta eelarves. Maksumuudatuse kulu riigieelarvele on Raudsaare sõnul suurusjärgus mõnisada tuhat eurot. Ta lisas, et selline maksusoodustus võib omakorda kaasa tuua digitellimuste kasvu, mis omakorda võiks mõne aasta jooksul kompenseerida maksulangetuse kulu.

Euroopa Liidu tasemel muudetakse käibemaksudirektiivi, mille kohaselt võivad liikmesriigid e-väljaannetele väiksemat käibemaksumäära kohaldada ja mida direktiiv seni ei võimaldanud. Kui direktiiv jõustub, tekib liikmesriikidel juriidiline alus vastav otsus teha.Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: