Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ministeerium: pensionifondid investeerivad aktsiatesse lubatust vähem

Eesti pensionifondid kipuvad olema ettevaatlikud - enamik fonde investeerib aktsiatesse vähem kui seadus lubaks, kinnitab rahandusministeerium.

Seadusandja seab ette piirangud, kui palju võib fondivalitseja investeerida aktsiatesse. Aktsiad võimaldavad teenida suuremat tootlust kui võlakirjad, kuid samas on ka riskantsemad. Agressiivsetes fondides on lubatud aktsiatesse investeerida kuni 75 protsenti, progressiivsetes kuni 50 protsenti. Sellist võimalust fondid valdavalt ei kasuta, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Rahandusministeeriumi kindlustuspoliitika osakonna peaspetsialist Tõnu Lillelaid ütles, et pensionifondid võiksid investeerida aktsiatesse umbes 50 protsenti.

"Tegelikult on nad viimastel aastatel investeerinud umbes kolmandiku, ehk 30-35 protsenti aktsiatesse. Loomulikult on erandeid, et üksikud fondid investeerivad oma investeeringupiirangu peaaegu täis, aga enamus fonde investeerib siiski vähem kui seadusandja lubab," rääkis Lillelaid.

Ka LHV investeerib praegu alla maksimaalse aktsialimiidi. "Viimasel paaril aastal me oleme olnud riskide võtmise osas konservatiivsemad. Praegu peame aega selliseks, kus tasub rohkem mõelda raha säilitamisele, et turud on pikalt tõusnud, hinnataseme on kõrged. Ja me arvame, et saab tulevikus osta aktsiad madalamate hindadega kui täna," ütles LHV Varahalduse juhatuse esimees Mihkel Oja.

Swedbank Investeerimisfondide juhatuse esimees Kristjan Tamla sõnas, et Eestis on täna üle 20 pensionifondi ja nende investeerimisstrateegiad on viimase 6-7 aasta jooksul on olnud üsna erinevad. "On fonde, kes on investeerinud suhteliselt vähe aktsiaturgudele, tõenäoliselt arvates, et aktsiaturgude paremad ajad on möödas. Samas näiteks Swedbanki pensionifondid on viimase viie aasta jooksul olnud enamik ajast praktiliselt lubatud maksimaalse aktsialimiidi lähedal," rääkis Tamla.

Seetõttu on need fondid näidanud ka parimaid tootlusi, nentis Tamla. OECD raport paigutab Eesti pensionifondi tootlused ühenduse riikidest viimaste hulka. Kuid selles raportis on kokku pandud võlakirjadesse ja aktsiatesse investeerivad fondid. Omavahel võrrelda tuleks aga sarnaseid fonde, ütles Tamla.

"Kui me viime sarnasele riskitasemele, siis ma arvan, et Eesti pensionifondide tootlused on üsna võrreldavad teiste OECD riikide omadega," lausus Tamla veel.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: