Sotsid said valmis ränderaamistiku avalduse teksti riigikogule

{{1542625560000 | amCalendar}}

ERR.ee avaldab sotsiaaldemokraatliku erakonna koostatud riigikogu avalduse ja seletuskirja ÜRO globaalse ränderaamistiku kohta, mille algatamisele andis allkirja 39 riigikogu liiget.

Sotsiaaldemokraatide esimees Jevgeni Ossinovski tegi esmaspäeval Vikerraadio hommikuprogrammis ettepaneku, et ränderaamistiku üle peaks otsuse tegema riigikogu. Kell 15 alanud riigikogu istungil andis sotsiaaldemokraat Eiki Nestor üle eelnõu, millele oli alla kirjutanud 39 parlamendisaadikut.

Avalduse eelnõus märgitakse, et ÜRO globaalne ränderaamistik on õiguslikult mittesiduv koostööraamistik, mida on rõhutanud ka õiguskantsler.

"See on ÜRO liikmesriikide poolt ühiselt läbi räägitud deklaratsioon, mis annab meile võimaluse parandada rahvusvahelist rändealast koostööd, sealhulgas ennetada ebaseaduslikku rännet ja võidelda inimkaubanduse ja -smugeldamisega ning kaitsta Eesti inimeste õigusi välisriikides," märgitakse avalduses.

Avalduse tekstis lisatakse, et ränderaamistik austab riikide suveräänsust ja kinnitab riikide võõrandamatut õigust kujundada oma immigratsioonipoliitikat ja -seadusandlust.

"Globaalne ränderaamistik ei loo uusi õiguslikke kategooriaid. Igale inimesele laienevad rahvusvahelised põhiõigused ja vabadused, seda ka rändes osalejatele. Küll aga pole sisseränne inimõigus, vaid seda reguleerivad riigid oma siseriiklike õigusaktidega," märgitakse avalduse tekstis.

Eelnõu algatajad olid: Jevgeni Ossinovski, Eiki Nestor, Kalvi Kõva, Marianne Mikko, Jaanus Marrandi, Inara Luigas, Heljo Pikhof, Kersti Sarapuu, Tiit Terik, Mihhail Korb, Heimar Lenk, Erki Savisaar, Märt Sults, Enn Eesmaa, Anneli Ott, Siret Kotka-Repinski, Vladimir Velman, Dmitri Dmitrijev, Mihhail Stalnuhhin, Igor Kravtšenko, Helmut Hallemaa, Marika Tuus-Laul, Eevi Paasmäe, Toomas Väinaste, Valeri Korb, Rainer Vakra, Toomas Paur, Jaanus Karilaid, Karin Tammemägi, Aadu Must, Viktor Vassiljev, Helmen Kütt, Toomas Jürgenstein, Hardi Volmer, Toomas Vitsut, Barbi Pilvre, Hannes Hanso, Monika Haukanõmm ja Tanel Talve. 

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: