"Välisilm": California metsapõlengud tõid kaasa suure hulga abivajajaid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: SIPA/Scanpix

Põhja-California metsapõlengutes on hukkunud 77 inimest ja umbes tuhat on jäänud kadunuks. Isegi kui kadunute nimekirjas on mingi põhimõtteline segadus, mõned nimed on näiteks topelt, on tegemist väga suure arvuga, leidis "Välisilm".

California tulekahjudes kadunuks jäänute arv võib ametnike kinnitusel olla nii kõrge, sest mõned inimesed ei ole endiselt jõudnud pereliikmetega ühendust võtta või pärast taaskohtumist sellest politseile teada anda. Samuti on võimalik, et kadunute nimekirjades on inimesi märgitud topelt.

Butte'i maakonna šerif šerif Kori Honea ei usu, et kõik 1000 kadunud inimest oleks hukkunud.

"Me endiselt otsime inimesi. Minu mälu järgi leidsime eile mitusada inimest," sõnas ta.

Californias möllab kolm suurt tulekahju. Osariigi õhukvaliteet on muutunud väga halvaks. Meditsiinitöötajate hinnangul võrdub suitsu sissehingamine poole paki sigarettide tõmbamisega päevas. Metsatulekahjude suitsus on nii kemikaale kui ka gaase, mis võivad tekitada bronhiiti, astmahooge ja muuta oluliselt halvemaks südame- ja kopsuhaigused.

President Donald Trump ei ole suur kliimamuutustesse uskuja, mistõttu on ta ametisse astumisest saati olnud Californiaga sel teema vaenujalal. Vaidlused on läinud isegi nii kaugele, et osariik kaebas administratsiooni kohtusse, sest nad otsustasid lõdvendada autode heitgaaside regulatsioone. Tulekahjude alguses süüdistas Trump California ametnikke metsade halvas hooldamises ning ähvardas isegi jätta osariigi ilma riigiabist.

President külastas Californiat möödunud nädalavahetusel. Kuberner Jerry Brown näitas talle kahjustusi osariigi põhjaosas, kus Campi tulekahju põletas maha Paradise'i linna.

Brown tunnistas hiljem, et ta ei nõustu täielikult presidendi arvamusega, kuid ei hakanud temaga sel teemal vaidlema, sest nad vajavad riigiabi.

"Meil on viis aastat kestnud põud. Meie vihmasajud on vähenenud. Meil on kuivus, mis on taimestiku, põõsad, majad ja puud muutnud lihtsalt tuleohtlikuks puiduks," rääkis kuberner Brown.

Presidendi külaskäik tekitas ka kohalikes elanikes vastakaid tundeid.

Mõned inimesed on kaotanud tules kõik, kuid abi saamine võtab aega. Esiteks seetõttu, et abivajajaid on palju, ja teiseks, et tulekahjud möllavad endiselt edasi. Paljud veel ei teagi, mis on nende kodudega juhtunud.

Õnnelikumad peatuvad pere juures või hotellides, aga paljudel ei ole enne tänupüha kuskile minna, sest varjupaigad on täis. Paradise'i linna külje all on Walmarti kaubanduskeskuse parklasse tekkinud omamoodi telklinnak ja kirbuturg. Inimesed üritavad positiivsust säilitada.

Telklinnakus peatuvad inimesed ei saa aga veel kergendatult hingata. Nimelt peaksid piirkonda peagi tabama vihmahood, mis on kindlasti hea uudis väsinud tuletõrjujatele, kuid sajud võivad üle ujutada sadade inimeste ajutised parklakodud.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: