Euroopa inimõiguste kohus taunib Türgi kurdimeelse liidri vahistamist

HDP juhi Selahattin Demirtasi toetajad tema fotot hoidmas.
HDP juhi Selahattin Demirtasi toetajad tema fotot hoidmas. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Euroopa Inimõiguste Kohus mõistis teisipäeval hukka Türgi kurdimeelse liidri Selahattin Demirtasi vahistamise ja nõudis tema vabastamist.

Türgi kurdimeelse Rahvademokraatliku Partei (HDP) üks kahest kaasasutajast peeti kinni 2016. aasta novembris terrorisüüdistuse alusel tema väidetavate sidemete tõttu kurdi mässajatega. Ta oli tollal parlamendisaadik.

Strasbourg'is asuv kohus aktsepteeris Demirtasi kinnipidamist kuriteo toimepanemise "mõistliku kahtlustuse" alusel, kuid tema trellide taga hoidmise põhjendused pole piisavad ning on sisult "alusetu sekkumine rahva arvamuse väljendamise vabadusele".

Tema kinnipidamise pikendamisega, eriti president Recep Tayyip Erdogani võimutäiuse laiendamise referendumi ning hiljem toimunud presidendivalimiste ajal, taheti "takistada pluralismi ning piirata poliitilise debati vabadust, mis on demokraatliku ühiskonna idee tuumikus".

"Seepärast asus kohus ühehäälselt seisukohale, et kostjaks olev riik peab rakendama kõik vajalikud meetmed, et lõpetada taotleja kohtueelne vangistus."

Kohus uurib väidetavaid rikkumisi Euroopa inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsiooni alusel, mille Türgi on allkirjastanud.

Erdogan ei pea Euroopa kohtu otsust kurdi poliitiku kohta siduvaks

Türgi president Recep Tayyip Erdogan lükkas teisipäeval tagasi Euroopa Inimõiguste Kohtu (ECHR) nõude vabastada kurdimeelne poliitik Selahattin Demirtas.

"ECHR-i otssused ei ole meile siduvad," ütles Erdogan riiklikule uudisteagentuurile Anadolu.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: