Türgi opositsioon: valijate nimekirjades on märgata kummalisi anomaaliaid

Türgi lipud opositsiooni meeleavaldusel.
Türgi lipud opositsiooni meeleavaldusel. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Türgis toimuvad käesoleva aasta märtsi lõpus kohalikud valimised ning analüütikute hinnangul võib olla tegu viimaste aastate tõsiseima väljakutsega president Recep Tayyip Erdogani võimuparteile. Opositsioonierakonnad aga kurdavad üha rohkem seoses valijate nimekirjades märgatud anomaaliatega.

Türgis on viimasel ajal majanduskasv pidurdunud ning rahvusvaluuta liiri väärtus on oluliselt väiksem kui aasta tagasi. Seetõttu on hakatud prognoosima, et võimul olev Õigluse ja Arengu Partei (AKP) võib kaotada kontrolli mitmes olulises omavalitsuses, sealhulgas pealinn Ankaras, vahendas BBC.

Opositsiooniparteid - ilmalik Vabariiklik Rahvapartei (CHP), kurdimeelne Rahvademokraatlik Partei (HDP) ja samuti ilmalik erakond Iyi - juhivad tähelepanu sellele, kuidas valijate nimekirjades on toimunud kummalisi muudatusi. Eriti on seda täheldatud piirkondades, kus AKP eelmiste valimiste ajal napilt kaotas.

CHP teatas, et hetkel on Türgis valijaks registreerunud rohkem 6000 inimest, kes on vanemad kui 100 eluaastat, ning paljud neist on vanemad kui hetkel ametlikult maailma vanimaks inimeseks peetud 116-aastane jaapanlanna Kane Takana.

Eriti silmatorkavateks näideteks on see, kuidas käesoleval aastal registreeris end esimest korda valijaks keegi Ayse Ekici, kellel on vanust 165 aastat. Ebatavaliselt eakateks valijateks on registri kohaselt ka 149-aastane Zulfu ja veel üks Ayse, kes on elanud 148 aastat.

Samuti on palju juhtumeid, kus hulgaliselt valijaid elab väidetavalt ühel aadressil. Näiteks ühes korteris elas rohkem kui 1000 valijat. Sageli on valijate elukohaks märgitud aadressidel ehitusplats või hooned, mis elamiseks ei sobi või on tegu üldse tühja krundiga.

Mõnel pool on aga valijate arv viimasel ajal plahvatuslikult kasvanud. Näiteks ühes Cankiri piirkonnas kasvas registreeritud valijate arv kuue kuu jooksul 95 protsenti.

Opositsiooniparteid nõuavad nüüd, et valimiskomisjon selliseid juhtumeid uuriks ning väidetavalt on osa selliseid valijaid juba kaebuste tagajärjel nimekirjadest kustutatud.

Üks võimupartei AKP esindaja aga lükkas opositsiooni süüdistused valimistega manipuleerimises tagasi ja väitis, et segadus valijate nimekirjadega oleks AKP-le hoopis kahjulik ning et AKP on sellel teemal ka ise kaebusi esitanud.

"Opositsiooniparteid üritavad jätta muljet, et meie organiseerime seda. Tegelikult oleme meie siin suurimad ohvrid," lausus AKP esindaja Recep Ozel.

CHP esindaja Hadimi Yakupoglu aga rõhutas, et valijate nimekirjades on näha selget manipuleerimist ning et selle tegevusega on seotud eelkõige võimul olevad linnapead. Yakupoglu sõnul pole olukord selles vallas veel kunagi nii hull olnud.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: