ERR Moskvas: ukrainlastel on Vene kodakondsuse saamine sageli raskem kui Kesk-Aasiast tulnuile ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Maxim Shipenkov/EPA/Scanpix

Venemaal elab ja töötab üle kolme miljoni Ukrainast pärit inimese ning üle poole neist on saabunud Venemaale pärast Donbassi konflikti algust. Venemaal kutsutakse neid küll kaasmaalasteks, aga Vene kodakondsuse saamine on nende jaoks sageli raskem kui näiteks Kesk-Aasiast tulnutele.

Uue migratsioonipoliitika kontseptsioon, mille Venemaa president Vladimir Putin eelmisel kuul allkirjastas, peaks lihtsustama Vene kodakondsuse saamist ja Venemaal kohanemist neile, kes tahavad venemaalaseks saada, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Venemaalased ise aga migrante eriti armasta. "Ühiskonna arvamus suurtes Vene linnades, mis võtavad migratsiooni vastu - Moskva, Peterburg, Jekaterinburg, Krasnodar - suhtub migrantidesse väga ettevaatlikult. Sotsiaaluuringute järgi 70-80 protsenti elanikkonnast toetab migratsioonipoliitika karmistamist. Mida mõeldakse karmistamise all? See tähendab Kesk-Aasiat," ütles Rahvusliku Strateegia Instituudi president Mihhail Remizov.

Üks teema on Kesk-Aasia, teine Ukraina, märgitakse riigiduumas. "Vene kodakondsuse saamise lihtsustatud kord Ukraina elanikele, meie kaasmaalastele. Vene keelt kõnelevatel kaasmaalastel peab olema võimalus siia tulla ja kolme kuu jooksul saada Vene pass. Pikemat protsessi järgimata. Nad kannatasid repressioonide all. Nad on meie inimesed. DNR-LNR elanikele kehtib täpselt sama süsteem, lihtsustatud kodakondsuse saamine," kommenteeris Venemaa riigiduuma saadik Dmitri Belik.

"Mulle tundub vähetõenäoline võimalus, et Vene migratsiooni- ja naturalisatsioonipoliitika muutub etnokultuurilises mõttes valikuliseks ehk venelastele orienteerituks. See on vähetõenäoline. Mulle aga tundub, et poliitiliselt on võimalik võtta vastu akt spetsiaalselt Ukrainast tulijate osas," ütles Remizov.

Vene bürokraatia jaoks ei eristu põgenik Ukrainast töömigrandiga Usbekistanist. Mõlemad ei tohi Venemaal viibida poole aasta jooksul üle 90 päeva. Selle reegli rikkujatel keelatakse sissesõit Venemaale.

"Migratsiooniteenistuse andmetel kasvas 2017. aastal inimeste arv, kellel on sissesõidukeeld Venemaale. Praegu on neid 180 000 inimest ja kõik nad on selle migratsiooniseaduse "90/180" ohvrid. Mina tegelen selle küsimusega ja võin öelda,et sissesõidukeeldu annuleerida on praktiliselt võimatu," rääkis Ukraina poliitvangide ja poliitemigrantide liidu esimees Larisa Šesler.

Eelmisel aastal sai Vene passi üle 80 000 Ukraina migrandi.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: