Slovakkias puhkes vastasseis seoses riigi suurima relvatehinguga

Slovakkia peaminister Peter Pellegrini.
Slovakkia peaminister Peter Pellegrini. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Slovakkias puhkes reedel vastasseis peaministri ja kaitseministeeriumi vahel seoses USA hävitajate F-16 ostuga, mida peetakse riigi seni suurimaks relvatehinguks.

Kaitseministeerium teatas reedel, et on sõlminud 1,58 miljardi euro väärtuses lepingu neljateistkümne ettevõttes Lockheed Martin valmistatud lennuki ja relvastuse ostuks. Tehing hõlmab ka väljaõpet.

Mõni tund hiljem tegi peaminister Peter Pellegrini avalduse, mille kohaselt on leping kehtetu, sest rahandusministeerium ei ole seda heaks kiitnud.

"Peaminister Pellegrini peab varem päeval kaitseministeeriumis allkirjastatud lepet hetkel tühiseks, sest rahandusministeerium ei ole lepet veel kinnitanud," seisis avalduses.

Kaitseministeeriumi juhib Pellegrini vasakpopulistide paremradikaalse koalitsioonipartneri Slovakkia Rahvuspartei (SNS) esindaja Peter Gajdoš.

Analüütikute hinnangul on vastasseis tingitud koalitsioonisisesest võimuvõitlusest.

5,4 miljoni elanikuga NATO-sse kuuluv Slovakkia soovib välja vahetada oma vananenud Vene päritolu MiG-29 hävitajad.

USA välisministeerium kiitis F-16 tehingu aprillis heaks. Pellegrini valitsus langetas juulis ametlikult otsuse ostuga edasi minna.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: