Ekspert: eluasemelaenu lisatagatise nõue on õigustühine ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kinnisvara.
Kinnisvara. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Eesti pangad jätavad kodulaenulepingutes endale õiguse lisatagatiste nõudmiseks ja nende mittesaamisel laenulepingu ülesütlemiseks juhul, kui olemasoleva tagatisvara turuväärtus väheneb, kuid eksperdi hinnangul on see ebaseaduslik.

Lisatagatist ei saa nõuda, kui turuväärtus väheneb turuolukorra tõttu, kuid paraku pangad seda lepingus ei täpsusta, kirjutab Äripäev.

Advokaadibüroo Ellex Raidla panganduse, finantseerimise ja konkurentsiõiguse valdkonna juhi Raino Paroni sõnul on sellised kodulaenulepingutes sisalduvad nõuded õigustühised.

"See muudatus viidi sisse pärast viimast finantskriisi ning hakkas kehtima 2011. aastal," viitas Paron asjaõigusseadusele, mille kohaselt hüpoteegipidaja ei või nõuda täiendavat tagatist ega võla osalist tasumist, kui kinnisajas, millel asub füüsilise isiku põhiline eluase, väärtus väheneb kinniisasjade turuolukorra muutumise tõttu.

"See säte on tühine, seaduse kohaselt on tgeist imperatiivse sättega ja laenuvõtja poolt vaadatuna kahjustavat kokkulepet sõlmida ei tohiks," märkis ta.

Paroni kinnitusel saab pank nõuda lisatagatisi, kui ei ole tegemist kodulaenuga.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: