Eestimaalaste laenamisind kodu ja autode tarbeks ei rauge

Pangahoonete siluetid Tallinna südalinnas
Pangahoonete siluetid Tallinna südalinnas Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Eesti inimesed võtsid novembris uusi eluasemelaene 14 protsenti aastatagusest rohkem ja autoliising kasvas endise hooga, küll aga aeglustus novembris aastatagusega võrreldes muude tarbimislaenude kasv, selgub Eesti Panga statistikast.

Laenunõudlus püsis novembris suur ja kuuga võeti uusi eluasemelaene 116 miljoni euro väärtuses. Seetõttu on ka eluasemelaenude portfelli aastakasv pisut kiirenenud ja ulatub seitsme protsendini. Uusi autoliisingulepinguid sõlmisid eraisikud sarnaselt varasemaga hoogsalt. Autoliisingu jääk on aastatagusega võrreldes suurenenud rohkem kui viiendiku võrra. Majapidamiste muude tarbimislaenude aastakasv aga aeglustus novembris neljale protsendile.

Hoiused pankades kasvasid laenudest ja liisingutest kiiremini.

Mittefinantssektori ettevõtted võtsid uusi pangalaene ja liisinguid sel aastal rohkem kui aasta eest. Osalt on laenu võetud varasemate laenude refinantseerimiseks. Novembris kasvatasid laenumahtu ka mõned energeetikasektori suurtehingud. Teiste sektorite laenunõudlus oli sama suur kui varasematel kuudel. Ettevõtete laenu- ja liisingujääk kokku kasvas novembris eelmise aastaga võrreldes 5,2 protsenti.

Eluasemelaenude keskmine intressimarginaal, mis aasta esimesel poolel suurenes, pole viimastel kuudel tõusnud. Novembris oli see 2,5 protsenti ehk siiski kõrgem kui eelmise aasta keskmine. Mullusega võrreldes on tõusnud ka ettevõtete uute pikaajaliste laenude keskmine intressimarginaal, mis oli novembris 2,6 protsenti.

Eesti ettevõtete ja eraisikute hoiused pankades jätkasid tempokat kasvu ja suurenesid aastatagusega võrreldes ligikaudu kümme protsenti. Seega on hoiused kasvanud laenudest ja liisingutest kiiremini ning ettevõtete ja inimeste finantspuhvrid on suurenenud. Mitteresidentide hoiused novembris vähenesid; möödunud aastaga võrreldes on nende maht kahanenud 29 protsenti. Kuu lõpus moodustasid mitteresidentide hoiused ettevõtete ja eraisikute hoiuste jäägist 6,2 protsenti.

 

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: