Hispaanias avaldasid inimesed meelt vägistamisjõugu leebe karistuse vastu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Reuters/Scanpix

Hispaanias tulid inimesed taas tänavatele, et protesteerida grupivägistamises osalenud meeste liiga leebe karistuse vastu.

Juhtum leidis aset 2016. aasta juulis Pamplonas härjajooksu festivali ajal. Viis meest, kes olid end ise nimetanud sotsiaalmeedias "hundikarjaks", haarasid rahvast täis tänavalt kaasa 18-aastase neiu, keda siis lähedal asuvas keldris vägistama hakati. Mehed filmisid oma tegevust ka nutitelefonidega ning jagasid videomaterjale ja kiitlesid oma tegevusega WhatsAppi keskkonnas, vahendas BBC.

Juhtumi puhul on aga kohtus saanud oluliseks asjaoluks see, et Hispaania senised seadused on vägistamisena määratlenud juhtumid, kus ründaja on kasutanud ähvardamist või vägivalda. Seekord aga viitasid mõned asjaolud neiu abitu seisundi ärakasutamisele, sest politsei raporti kohaselt oli ohver juhtunu vältel "passiivne või neutraalne" ning väidet, et juhtunuga polevat kaasnenud vägivalda ja ähvardamist, on kasutanud ära ka süüdistatavate advokaadid.

Esimese astme kohus mõistiski mehed käesoleva aasta aprillis süüdi seksuaalses ärakasutamises, mitte aga vägistamises, ning karistas neid üheksa aasta pikkuste vabadusekaotustega, mitte aga 20-aastase vanglakaristusega, mida nõudis prokurör. Kolmapäeval tegi sarnase otsuse ka Navarra teise astme kohus ning nüüd liigub juhtum edasi kõrgeimasse kohtuastmesse.

Juhtum on saanud Hispaania ühiskonnas palju vastukaja ning see on toonud kaasa ulatuslikke meeleavaldusi. Kusjuures meeleavaldajad pole piirdunud käesoleva juhtumiga, vaid on protestinud seniste seadusesätete vastu, mis nende hinnangul on seksuaalkurjategijate suhtes liiga leebed. Hispaania valitsus on nüüdseks juba teatanud, et on algatanud vägistamist puudutava seadusemuudatuse.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: