Esimesed uued ID-kaardid jõuavad sel nädalal kasutusse

Detsembri algusest taotluse esitanud inimestele väljastatakse sel nädalal esimesed uue tootja ID-kaardid, millel on senisest teistsugune kujundus, turvaelemendid ja kiip.

"Uusim asi on see, et ID-kaardil on värviline foto. See on eraldi turvaelement ja seda toodetakse spetsiaalse tehnoloogiaga," rääkis PPA identiteedi ja staatuste büroo nõunik-ekspert Kaija Kirch uut kaarti tutvustaval pressikonverentsil.

Ta märkis, et foto võib teha nii PPA teeninduses kui ka fotograafi juures, viimasel juhul tuleb aga politseile edastada digitaalne foto.

Kõigile inimestele, kes alates 3. detsembrist esitasid taotluse kas ID-kaardi, elamisloakaardi, digi-ID või kiirdokumendi saamiseks, väljastab politsei uue kujundusega dokumendi. Need, kes tegid taotluse enne detsembri algust, saavad veel senise lepingupartneri toodetud kaardi.

Kirch ütles, et kahe eri kujundusega kaardid jäävad kasutusele kuni viimase vanas formaadis dokumendi aegumiseni 2023. aastal. Uue kaardi väljastamisega ei muutu taotlemistingimused ega väljastamise tähtajad ning esimeste uute kaartide tootmine on siiani hästi sujunud.

Luminor teatas hiljuti klientidele, et uute ID-kaartidega nende e-teenuseid kasutada ei saa. Autor: ERR

Kuna uue kaardi kiibil on palju uusi tehnilisi nüansse, on e-teenuste ja süsteemide omanikel tulnud enda süsteeme arendada.

Margus Arm Riigi Infosüsteemi Ametist rääkis, et kui mõne aja eest olid nad mures, et e-teenustega ei olnud uut ID-kaarti väga testitud, siis nüüd võib öelda, et enamlevinud teenused toetavad seda.

"Tänane seis on võrreldes paari nädala tagusega palju parem. Kõige enam kasutatavad e-teenused on sellest või järgmisest nädalast valmis uut kaarti toetama, samuti on arendustega valmis suuremate riigiasutuste infosüsteemid," lausus Arm.

Ta lisas, et muudatused on nii suured seetõttu, et muutus nii kiip, kiibirakendus kui ka isikukoodi formaat, sest sellele tuli nüüd lisada ka riigi tunnus.

Kõikides internetipankades uue ID-kaardiga siiski veel toimetada ei saa. "Meile on kinnitatud, et valmis on LHV, Swedbank, Coop pank. Danske ütles, et on olemas ja SEB peaks tulema nüüd täna/homme külge. Luminor ei ole veel tulnud, aga loodame, et saab ka valmis," ütles Arm.

Uue ID-kaardi elektrooniliseks kasutamiseks, eeskätt dokumentide digitaalseks allkirjastamiseks tuleb kasutada uusimat tarkvara. Täiendatud versioon DigiDoc4 Kliendist tuleb ID-kaardi veebilehelt www.id.ee arvutisse alla laadida ning järgida edasisi juhendeid.

Keskmiselt väljastab PPA igas kuus üle 20 000 ID-kaardi, elamisloakaardi ja digi-ID.

 

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: