Omavalitsused jätkavad raha ja loteriide abil uute elanike meelitamist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Lääneranna vald

Kohalikud omavalitsused meelitavad endale uusi elanikke rahapakkumiste ja erinevate loteriidega, et suurendada oma eelarvet ja korrastada registriandmeid. Loositakse nii raha kui ka vanu traktoreid.

Konkurents elanike ning nende pealt omavalitsusele makstava tulumaksu ja pearaha üle on ärgitanud mõnd omavalitsust tegema erinevaid kampaaniad, et inimesed registreeriksid oma elukoha just nende vallas või linnas, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Üks selline omavalitsus on näiteks Nõo vald, kes maksab uutele elanikele 2019. aasta alguses 100 eurot puhtalt kätte ning loosib kõigi elanike vahel välja viis 300-eurost ühekordset toetust. Kampaania on toonud neile kuu ajaga juurde 65 täiendavat elanikku.

"Me korraldame analoogset kampaaniat üsna mitmendat aastat ja meie varasem kogemus on näidanud, et selleks, et tegelikel elanikel tekiks motivatsioon oma registriandmeid korrastada, on vaja neile meelde tuletada ja anda väikene impulss, et nad seda teeksid," selgitas vallavanem Rain Sangernebo.

Elva vallas loositakse uute sisseregistreerunute vahel kolm 500-eurost toetust. Elva vallavanem Toomas Järveoja ütles, et neid on ärgitanud teavitustööd ja kampaaniat tegema teised omavalitsused.

"Eks me peame konkurentsiga kaasa minema. Kui teised neid kampaaniaid teevad, siis peame ka natukene ennast pilti tooma ja ütlema, et ka meile on huvitav sisse kirjutada," põhjendas Järveoja.

Ta lisas, et kampaania on suunatud just neile, kes elavad Elva vallas, aga pole sinna registreeritud. Keskeltläbi võib üks uus elanik omavalitsuse rahakassase tuua umbes 1000 eurot.

Pärnumaal asuvas Lääneranna vallas loositakse välja kaks üleliigset nõukogudeaegset traktorit, mis on neile juurde toonud kümmekond uut elanikku.

"Eks selle kõige suurem eesmärk on ikkagi natukene reklaami teha vallale, aga kui me saame selle reklaami käigus endale mõne ägeda elaniku juurde, siis on ju vahva," ütles Lääneranna valla avalike suhete spetsialist Kristina Kukk.

Riigihalduse minister Janek Mäggi valdade tegevuses probleemi ei näe ja tema sõnul on omavalitsuste konkurents tervendav.

"Ma arvan, et mida nutikamad, kavalamad ja tulemusi saavutavamad on need kampaaniad, seda parem, sest igasugune konkurents ettevõtete vahel teeb turgu tervemaks. Ma usun, et see konkurents kohalike omavalitsuste vahel teeb tegelikult täpselt sama. Ma arvan, et see on isegi võib-olla oluline, et meil oleks rohkem tõmbekeskusi kui ainult kaks - Tallinn ja Tartu," kommenteeris ta.

Suuremate Eesti linnade puhul kampaaniaid täheldada ei saa.

Omavalitsustele laekub pisut üle poole inimeste makstavast tulumaksust.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: