Karilaid: pöördtõendamise eelnõu jääb ilmselt järgmisele riigikogule ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Jaanus Karilaid.
Jaanus Karilaid. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Riigikogu õiguskomisjoni esimees Jaanus Karilaid (KE) ütles, et kuna niinimetatud pöördtõendamise eelnõu arutelu käigus on üles kerkinud põhiseadusega vastuolus olemise kahtlus, jääb see ilmselt järgmise riigikogu koosseisu menetleda.

"Me peame kindlasti, kasvõi mõneks ajaks aja maha võtma ja tegema täiendava mõjuanalüüsi. Sest ka täna (esmaspäeva - toim.) hommikul õiguskomisjoni liikmed said kätte viiel lehel õiguskantsleri kirja ja need tähelepanekud, et aus inimene ei jääks uute regulatsioonide tõttu hammasrataste vahele, on piisavalt tõsised, et täiendavat mõjude analüüsi jaanuari keskpaigaks taodelda," ütles Karilaid Vikerraadio saates "Uudis +".

"Seda enam, et kui me räägime, et me anname veel üheltpoolt karistusmäärasid juurde, mis puudutab kommertspankasid. Aga tavainimese jaoks tähendab ta seda, et rahapesu andmebürool koostöös kommertspangaga on õigus konto arestida aastaks ajaks. Kui inimene ei suuda raha legaalset päritolu tõendada, läheb see riigikassasse. Sellise meetme toomine meie õiguskorda ja selle vastavus põhiseadusele on täna küsimärgi all," lisas ta.

"Kuna ka parlamendivalimised lähenevad suure hooga, siis võib-olla tasub siin selliste vastuolude puhul võtta aeg maha, teha täiendavad mõjude analüüsid ja anda põhjalikum kodutöö üle uuele parlamendi koosseisule, et siis nii fundamentaalne reform, nagu praegu on eelnõusse kirjutatud, saaks võib-olla hoopiski vastu võetud uue parlamendi koosseisu poolt," rääkis Karilaid.

Õiguskantsler Ülle Madise leiab, et rahapesuvastane võitlus on oluline ja selleks on vaja toimivaid abinõusid. Seejuures ei tohi tema sõnul aga ülemääraselt piirata ausate inimeste ja ettevõtjate õigusi, leida tuleb põhiseaduspärane erinevate huvide tasakaal. Madise avaldas möödunud nädala neljapäeval ERR-i saates "Esimene stuudio" lootust, et eelnõu esitatud kujul vastu ei võeta.

Karilaiu sõnul leidis õiguskomisjon, et kuigi rahapesu vastases tegevuses ei saa olla tegevusetu, tuleks kokku leppida lähteülesande fookuses ja eelkõige keskenduma rahvusvahelistele tehingutele.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: