Trumpi administratsioon keelustas kriitikat pälvinud relvaseadme ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Reuters/Scanpix

President Donald Trumpi administratsioon keelustas ametlikult vastuolulise lisaseadme, mille abil saab poolautomaatrelvaga tulistada automaatrelvale sarnaselt.

Seadet bump stock kasutas oma poolautomaatse AR-15-ga automaatrežiimis tulistamiseks ka 2017. aasta Las Vegase massitulistaja Stephen Paddock, kellel õnnestus tappa kokku 58 inimest, vahendasid Bloomberg, Reuters ja Hill.

Relvakontrolli toetajad ning ka relvastuseksperdid on seadme keelustamist nõudnud juba pikemat aega ja bump stock'ide keelustamist soovitas presidendile ka koolide turvalisuse komisjon.

Määruse kohaselt peavad sellise lisaseadme omanikud selle hävitama või võimudele loovutama 90 päeva jooksul pärast määruse jõustumist. Määrus jõustub reedel ning mingit kompensatsiooni loovutajad selle eest ei saa. USA justiitsministeeriumi hinnangul on bump stock'e elanikkonna käes kümneid tuhandeid.

Trump ise teatas plaanist seade keelustada juba käesoleval aastal Twitteris ja kinnitas, et tema administratsioon tahab keelustada kõik seadmed, mis muudavad seaduslikud relvad ebaseaduslikeks.

Relvaaktivistide seas on nimetatud seade juba populaarne ning mitmed sellised organisatsioonid on USA põhiseadust ja muid seadusi tõlgendanud nii, et nende hinnangul peaks ka bump stock igati seaduslik olema. Seetõttu kavatseb üks selline organisatsioon - Gun Owners of America - administratsiooni kohtusse kaevata ning keelustamise kohtuotsusega peatada.

Trumpi asutatud koolide turvalisuse komisjon tegi ka teisi ettepanekuid, kuidas USA koole võimalike massitulistajate eest kaitsta. Näiteks soovitatakse, et koolide personal võiks olla rohkem relvastatud ning et koolid palkaksid õpetajate hulka sõjaveterane ja endisi politseinikke.

Vähemalt kolmandik USA majapidamistest tulirelva või -relvi. Erinevate uuringute käigus on selgunud, et ka suurem osa relvaomanikke toetab seniste relvakandmist puudutavate reeglite vähemalt mingil kujul karmistamist. Karmistamise vastu on aga omakorda relvaaktivistide ja relvatööstuse esindusorganisatsioonid.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: