Kohus jättis kaevurite surmaga tööõnnetuses õigeksmõistmise muutmata ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Põlevkiviõli.
Põlevkiviõli. Autor/allikas: ERR

Tartu ringkonnakohus jättis muutmata Enefit Kaevandused AS-i ja tema kahe töötaja õigeksmõistmise kahe kaevuri surmaga lõppenud tööõnnetuses.

Ringkonnakohus ei rahuldanud prokuröri kaebust ja jättis Viru maakohtu 7.juuni õigeksmõistava otsuse muutmata.

Prokurör esitas süüdistuse Enefit Kaevandused AS-ile ja tema kahele töötajale tegevusetuse tõttu ja ettevaatamatusest kahe töötaja surma põhjustamises nende töökohal.

Prokurör taotles Enefit Kaevandused AS-ile rahalist karistust 8 000 002 eurot ning kahele vastutavale töötajale tingimisi vangistust kaks aastat kolmeaastase katseajaga.

Ringkonnakohus leidis õigeksmõistvas otsuses erinevalt prokurörist, et maakohus ei ole tõendeid hinnanud valikuliselt, vaid on andnud tõenditele omapoolse põhjaliku, piisava ning mõistetava hinnangu.

Asjaolu, et prokuratuur kohtuotsuse põhistustega ei nõustu, ei tähenda otsuses põhjenduste puudumist või maakohtu poolt süüdistuse aluseks olevate tõenditega arvestamata jätmist.

Kohus rõhutas analoogselt maakohtuga, et süü küsimuse hindamisel on oluline selgitada õnnetuse tekkemehhanism. Kohus nõustus kaitsjate seisukohtadega, et süüdistuse tõendamiseks on oletuslikult välja pakutud variante, mis oleksid võinud kaasa tuua inimese surma, kuid süüdimõistvat kohtuotsust ei saa rajada oletustele.

Töötajate surma põhjustas äge mürgitus, mille põhjuseid ja tekkemehhanismi ei ole õnnestunud tuvastada.

Enefit Kaevandused AS-i kaitsja vandeadvokaat Aivar Pilve selgituste kohaselt oli kannatanute surma põhjusena tuvastatud äkki tekkinud tundmatu tugeva mürgise gaasi või auru olemasolu šurfis, mida polnud seal eelmise töövahetuse lõppedes ja mida polnud võimalik tuvastada ei õnnetusjuhtumi tuvastamise käigus ega ka selle järgselt korduvalt tehtud erinevate katsete ja uuringute tulemusena.

Advokaat viitas ringkonnakohtu põhjendatud seisukohale, et riikliku süüdistaja poolt välja pakutud erinevad oletuslikud versioonid ei saa olla süüdismõistva kohtuotsuse aluseks.

"Kui ei ole tuvastatud kindlat põhjust, siis ei saa ka asuda seisukohale, et kellegi tegevusetus tõi kaasa käesolevas asjas olevad rasked tagajärjed ehk kannatanute surma. Kohus nõustus süüdistatavate kaitsjatega ka selles, et gaaside likvideerimiseks on kaevanduses välja töötatud ventilatsioonisüsteem ja nende mõõtmiseks paigaldatud andurid, mis töötasid korrapäraselt. Samuti oli kannatanutele tagatud võimalus isikukaitsevahendite kasutamiseks," märkis vandeadvokaat Aivar Pilv.

Ringkonnakohus mõistis riigilt välja ka menetluskulud süüdistatavate kaitsjatasu hüvitamiseks.

Süüdistuse kohaselt hukkus 2015. aasta 29. jaanuaril kaks töötajat šurfi läbindamisel. Surma põhjusena tuvastati eksperdi poolt šurfis äkki tekkinud tugev tundmatu gaas või aur, mida ei õnnestunud tuvastada vahetult õnnetusjuhtumi järgselt ega ka järgnevas kohtueelses kriminaalmenetluses.

Süüdistuses heideti Enefit Kaevandused AS-ile ette puudulikku riskianalüüsi ehk ebapiisavat kontrolli võimalike keemiliste ohutegurite ja loodulike gaaside võimaliku esinemise kohta kaevandusõhus.

Süüdistuse said sellega seoses peainsener ja töökeskkonna spetsialist, kuna nad jätsid vajalike tingimuste kontrollimise tagamata ja põhjustasid kahe läbindaja surma.

Enefit Kaevandused AS täitis kohtuväliselt kannatanute perekondadele kollektiivlepingust tulenevad hüvitise maksmise kohustused ja leppis kokku kannatanute lastele igakuise toetuse maksmise. Ettevõte jätkab nende kokkulepete tätimist sõltumata õigeksmõistavast kohtuotsusest.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: