Samosti ja Sildami aasta tegijate edetabel: Tiit Pruuli ja Narva linn

Ajakirjanikud Anvar Samost ja Toomas Sildam valisid lõppenud aasta kõige olulisemaks inimeseks ettevõtja ja Eesti juubeliaasta ühe korraldaja Tiit Pruuli ning hindasid oluliseks Narva linna esiletoomist.

"Hindame tema tegevust Eesti sajanda sünnipäeva tähistamisel," ütles Sildam Pruuli kohta pühapäeval Vikerraadio saates "Samost ja Sildam."

Sildami sõnul on Pruuli näidanud, kuidas isamaaline hoiak võib olla väga nähtav ning tõi näitaks Pruuli eestvedamisel Tallinnas käiku pandud retrotrammid ja tema mitmed isiklikud panustamised, ka Siberi Ülem-Suetuki küla puhkpilliorkestrile uute pillide hankimise.

Üheks aasta sündmuseks nimetasid Samost ja Sildam Danske panga rahapesujuhtumi, kus nende hinnangul oli võtmeisikuks ettevõtte rahvusvahelise panganduse juht Thomas Borgen, kes astus skandaali puhkedes tagasi.

"Tema vastutas Baltimaades kogu tegevuse eest," ütles Sildam, kelle hinnangul Eestis pressivaenlase tiitli pälvinud kohalik pangajuht Aivar Rehe sai sarjata ülekohtuselt.

Sildam ja Samost märkisid, et Danske Banki juhtumis pole Eestil tekkinud rämeda rahapesuriigi maine, kuigi nii on väidetud.

"Oleme näinud ainult protsessi algust. Prokuratuur on jätnud kõrvale asjad, mis on raskesti tõendavad. Kes on süüdi, selgub kohtus," lausus Samost.

Märkimisväärseteks nimetasid Sildam ja Samost veel puidurafineerimistehase rajamist soovinud ettevõtja Aadu Polli, ettevõtja Erkki Raasukese ja teleseriaali "Pank", Riigireformi Sihtasutuse ja vandeadvokaat Jüri Raidla ning peaminister Jüri Ratase tegemisi.

"Ta on poliitiline ellujääja ja enesekehtestaja Kui teemaks oli ränderaamistik, siis tema närvid pidasid vastu, ja valitsuskriisi kiuste jäi valitsus kokku," ütles Sildam Ratase kohta.

Narva puhul meenutasid Samost ja Sildam Tartu Uue 'Teatri suvelavastust "Kremli ööbikud", mida vaatas üle 23 000 inimese, paljud neist olid piirilinnas esimest korda. "Nad said teada, et Narva ei olegi kaugel, et Narva ei hammusta ja Narvas on sõbralikud inimesed. Nii muutus ülejäänud Eesti Narvale ja Narva ülejäänud Eestile lähedamaks," ütles Sildam.

Samuti tõstis Samost esile Narvas töötanud president Kersti Kaljulaidi rolli ja meenutas, et alguses oli presidendi kampaania suhtes hoiak irooniline. Ka pidasid Sildam ja Samost oluliseks ettevõtja Indrek Neivelti visionäärlikku ettepanekut rajada Narva rahvusvaheline Paul Kerese nimeline IT-kolledž, mis võiks piirilinnale, kust praegu noored lahkuvad, anda tegeliku arengutõuke.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: