Kreeka autasustas inimesi päästnud kolme sisserändajat kodakondsusega ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Vasakult: Mahmoud Moussa, Jeka Gani ja Emand El Khamisi tseremoonial Ateenas asuvas presidendipalees.
Vasakult: Mahmoud Moussa, Jeka Gani ja Emand El Khamisi tseremoonial Ateenas asuvas presidendipalees. Autor/allikas: Zuma Press/Scanpix

Kreeka valitsus autasustas kolmapäeval kodakondsuse andmisega kolme migrandist kalameest, kes aitasid möödunud aasta juulis puhkenud maastikupõlengute ajal inimesi päästa.

Kodakondsuse said Jake Gani Albaaniast ja Ibrahim Mahmoud Moussa ning Emad Al Haimi Egiptusest, vahendas BBC.

Tseremoonia ajal tänas Kreeka president Prokopis Pavlopoulos kalamehi selle eest, et nad näitasid inimesi päästes üles solidaarsust ja humaansust.

Pavlopoulos nentis, et kolme mehe tegutsemine saatis europarlamendi valimiste eel sõnumi kogu Euroopale, kus on viimasel ajal pead tõstnud populism ja ksenofoobia. "Teie olete nüüd samuti Euroopa kodanikud ja saate kõikidele meie partneritele, kes Euroopa väärtusi ei mõista, selgitada seda, mida nad peaksid tegema," lisas riigipea.

Kuigi Kreeka võimud pole meeste poolt päästetud inimeste täpset arvu edastanud, kinnitas siseminister Alexis Charitsis, et kolm meest, kes tegutsesid koos Kreeka kolleegidega, päästsid leekide eest kümneid inimesi.

Möödunud aasta juulis Ateena lähistel Atika piirkonnas puhkenud maastikupõlengud tapsid vähemalt 90 inimest. Kõige rohkem sai kannatada rannikuäärne puhkajate seas populaarne Mati küla.

Maastikupõlengute ajal olid sajad inimesed sunnitud kiirelt lähenevate leekide eest merre või rannikule põgenema ning just selliseid inimesi aitasid päästa kalurid, nende seas ka kolm eelpool mainitud meest.

Egiptusest pärit värske Kreeka kodanik Moussa nentis intervjuus, et sellistes olukordades nagu möödunud suve maastikupõleng ei ole määravaks kellegi usutunnistus või päritolu - igaühel tuleb tegutseda ja olla valmis teiste päästmiseks ka oma elu ohverdama.

"Samuti tahan ma saata sõnumi kõikidele välismaalastele, et nad peaksid olema lugupidavad nende maade suhtes, kus nad elavad," lisas Moussa. "Nii kaua, kui ma elan, üritan ma Kreekale head teha."

Tema endine ja ka praegune kaasmaalane Haimi omakorda tänas jumalat, et neil õnnestusid inimelusid päästa, ning kinnitas, et tegutseks sarnaselt ka uuesti.

Eelmise aasta septembris leidis Prantsusmaal aset sarnane juhtum Malist pärit migrandi Mamoudou Gassamaga, kes ronis kiiresti mööda kortermaja rõdusid, et päästa rõduäärele rippuma jäänud nelja-aastane poiss. Kiire tegutsemise eest pälvis mees Prantsusmaa kodakondsuse ja tööpakkumise Pariisi päästebrigaadis.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: