Ateena ümbruses hukkus metsa- ja maastikupõlengutes üle 70 inimese

{{1532398440000 | amCalendar}}
Foto: SIPA/SCANPIX

Kreeka pealinna Ateena ümbruses lõõmavad metsa- ja maastikupõlengud on kinnitatud andmetel nõudnud vähemalt 74 inimese elu, teatas tuletõrje teisipäeval. Võimalike hukkunute otsimine veel kestab.

Haiglasse on vigastustega toimetatud 156 täiskasvanut ja 16 last, ütles tuletõrje pressiesindaja Stavroula Malliri. Täiskasvanutest 11 seisund on raske, lisas ta.

Kreeka ametnike varasemal teatel oli hukkunuid 24 ja suurem osa neist suri Mati kuurortlinnas, mis asub Ateenast 40 kilomeetrit kirdes. Punase Risti ametnik teatas hiljem, et samas linnas leiti ühest rannasuvilast veel 26 surnukeha.

"Ateenas algas üheaegselt 15 tulekahju kolmel rindel," ütles valitsuse pressiesindaja Dimitris Tzanakopoulos. Tema sõnul küsis Kreeka seetõttu abi USA-lt, kes saatis piirkonna kohale droonid, "et jälgida ja tuvastada mis tahes kahtlast tegevust".

Visiidi Bosniasse katkestanud Kreeka peaministri Alexis Tsiprase sõnul on ta väga mures "nende tulekahjude üheaegse puhkemise pärast". Ametnikud arutavad võimalust, et tulekahjud läitsid kurjategijad, kes tahtsid rüüstada mahajäetud kodusid.

Tsiprase sõnul mobiliseeriti kustutustöödeks kõik jõud.

Tulekahjud põletasid maha hulgaliselt autosid, farme ja metsi. Sajad inimesed põgenesid randa, kust neid asusid evakueerima mereväe laevad, jahid ja kalalaevad.

Teisipäeva hommikul hoiatas kiirabiameti asejuht Miltiadis Mylonas, et hukkunute arv tõenäoliselt tõuseb, sest päästjad pole jõudnud üle vaadata paljusid hävinud autosid ja hooneid.

Leekide levikule aitavad kaasa kuni 28 meetrit sekundis puhuvad tuuled. Kreeka pani tööle kogu oma kustutuslennukite ja -kopterite laevastiku, et anda inimestele aega põgeneda. Lisaks püsivad õhus sõjaväe droonid, mis aitavad ametnikel juhtida rohkem kui 600 tuletõrjujat.

Tulekahjud esialgu ei ohusta Kreeka kuulsaid antiikmonumente, kuid leegid liiguvad sisemaale, kus inimesed asusid kiiresti suvelaagritest ära tooma oma lapsi ja jätsid puhkuse pooleli. Pagevate inimeste tõttu on Ateenasse viivad maanteed umbes ja see takistab tuletõrjujate liikumist.

Suurimad tulekahjud lõõmavad Rafina ja Kineta rannikulinnade lähedal. Esimene asub Ateenast 30 kilomeetrit idas, teine 55 kilomeetrit läänes.

Metsatulekahju on blokeerinud Ateena lähedal kiirtee. Autor: SCANPIX / AFP

Esmaspäeval sadas Kreekas küll vihma, kuid need läksid Rafinast ja Kinetast mööda. Ilmaolud püsivad teisipäeval rasked, aga Ateenas peaks sadama vihma ja temperatuur langema, ütlevad meteoroloogid. Kolmapäeval on oodata Lõuna-Kreekas suuremat vihmasadu, lisasid nad.

Esialgseil andmeil sai Rafina kõvasti kannatada. Rafina meeri Evangelos Bournouse hinnangul põles piirkonnas maha vähemalt sada elamut, kuid tuletõrje seda arvu ei kinnitanud.

Valitsus palus Euroopa Liidult abi metsa- ja maastikupõlengute kustutamiseks. Küpros saatis appi sõjaväe transportlennuki 60 tuletõrjujaga pardal ning Hispaaniast oodatakse appi kahte kustutuslennukit.

Kreeka metsa- ja maastikupõlengute hooaeg oli viimati nii ohvriterohke üle aastakümne eest. Eelmine ohvriterohke põlenguhooaeg jääb 2007. aastasse, kui ainuüksi riigi lõunaosas asuval Evia saarel hukkus tulekahjudes 77 inimest.

Kaks poolakat uppus Kreekas põlengu eest põgenedes

Poola naine ja tema poeg on 10 ohvri hulgas, kes uppusid Kreekas paadiga põlengute eest põgenedes, teatas Poola reisibüroo teisipäeval.

Poznańis asuva büroo Grecos asedirektor Janusz Śmigielski ütles, et hukkunud poolakad puhkasid Ateenasi idas Mati kuurordis.

Kreeka veepolitsei ja päästeteenistus evakueerisid ühest Mati hotellist paatidega 45 inimest. Üks paat läks aga ümber ja kõik reisijad uppusid.

Teiste ohvrite rahvust ei osanud Śmigielski öelda.

Ateena piirkonnas viibinud 435 Grecose klienti on toimetatud ohutusse piirkonda ja paigutatud hotellidesse.

Kreeka kuulutas põlenguohvrite mälestuseks välja kolmepäevase leina

Kreeka peaminister Alexis Tsipras kuulutas pealinna Ateena läheduses möllavate tulekahjude ohvrite mälestuseks välja kolmepäevase üleriigilise leina.

"Kreeka leinab täna ja lahkunute mälestuseks kuulutame välja kolmepäevase leinaperioodi," ütles Tsipras.

"Aga me ei tohi lasta leinal endi üle võimust võtta, sest praegu on aeg võitluseks, ühtsuseks, vapruseks ja eeskätt solidaarsuseks."

Kreeka president lükkas seoses metsatulekahjudega Leedu visiidi edasi

Kreeka president Prokópis Pavlópoulos lükkas 30. juuliks kavandatud Leedu visiidi edasi seoses juba 60 inimelu nõudnud suurte metsapõlengutega kodumaal.

"Seoses hulga inimelusid viinud tulekahjudega lükkab president oma järgmisel esmaspäeval algama pidanud Leedu-visiidi edasi. Leitakse uus aeg," ütles Leedu suursaadik Ateenas Rolandas Kačinskas BNS-ile.

Tema sõnutsi ei ole saatkond tulekahjus kannatanud leedulastest teadlik.

Suursaadik soovitas praegu Kreekas viibivatel leedulastel vältida metsaseid piirkondi, jälgida kohalike teenistuste teadaandeid, teave ilmub korrapäraselt ka Leedi saatkonna Facebooki-lehele.

"Ateena ümbruses on olukord juba kontrolli alla saadud," väitis diplomaat.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: